PYD: Newroz ruhu ile kentlerimizi işgalden kurtaracağız

Newroz Bayramı’nı yazılı açıklama ile kutlayan PYD, “Newroz ateşi ruhu ile Efrîn, Serêkaniyê ve Girê Spî’yi kurtaracağımız sözünü veriyoruz” dedi.

PYD açıklaması şöyle:

“Kürt halkının tarihinde kutsal sembol haline gelen birçok evre vardır ve tarih bu evrelerde halkların iradesiyle yazılmakta. Newroz ya da ‘yeni gün’ kıvılcımıyla karanlığı aydınlatıyor. Bu günde Med Kürtleri ile bütün Mezopotamya halkı özgürlüğü ve barışı elde ederek zulümden kurtuldu. Biz de Medya ve Mezopotamya’nın bütün halkları olarak 2021 Newroz’unda Kuzey ve Doğu Suriye halklarıyla aynı ruhla buluştuk. Amacımız demokratik ulus felsefesinin bizi özgürlüğe ve halkların kardeşliğine götüren tek yol olduğunu bütün dünyaya anlatmaktır.

Kuzey ve Doğu Suriye ve Rojava’daki halklar, kendi kaderlerini belirleyebileceklerini, Özerk Yönetim örneğinde olduğu gibi merkezi olmayan, demokratik bir Suriye’ye ulaşmak ve Kuzey ve Doğu Suriye’nin Suriye demokrasisinin temel taşı olması için birlikte yaşayabileceklerini ispatladı.

Efrîn’in işgalci Türk devleti ve çeteleri tarafından işgal edilmesinin üzerinden 3 yıl geçti. Türk devletinin işgali Serêkaniyê ve Girê Spî’de de devam etmekte. Fakat Newroz ateşinin zulüm ve işgali yeneceğinin altını çiziyoruz.

PYD olarak, Kürdistan halkının, bölge halkının, şehit ailelerinin ve bütün insanlığın Newroz Bayramı’nı kutluyoruz. Newroz ateşi ruhu ile Efrîn, Serêkaniyê ve Girê Spî’yi kurtaracağımız sözünü veriyoruz.”

En Çok Okunanlar

İlgili Makaleler