Qamişlo şehitlerini uğurladı

0
1185

Qamişlo halkı, Şevger Ehmed ve Zekeriya Xelîl’i son yolculuklarına uğurladı.

Bugün, Qamişlo Şehit Aileleri Meclisi önünde toplanan halk, 27 Ekim’de Zirgan ilçesinde şehit düşen Şevger Ehmed (Siyamend Qamişlo) ile 26 Ekim’de Qamişlo’da şehit düşen Öz Savunma Güçleri üyesi Zekeriya Xelîl’in cenazesini alarak, Şehit Delîl Sarûxan Şehitliği’ne doğru yola çıktı.

Merasimde TEV-DEM Eşbaşkanı Zelal Ciger söz alarak: “Gün direnme günüdür. Gün, diktatör ve işgalci Türk devletine karşı başkaldırı günüdür. Bütün dünyaya, topraklarımızda olduğumuzu ve onurumuzu koruyacağımızı belirtiyoruz. Kuzey ve Doğu Suriye halklarının temsil etmediği oturumu kabul etmiyoruz ve halkların istemlerinin yerine getirilmeyeceğini biliyoruz.“ diye vurguladı.

Şehit Şevger’in kardeşi Kanîwar Ehmed’de söz alarak, Rojava toprakları için canlarını feda etmeye hazır olduklarını söyledi.

Konuşmaların ardından Şehit Aileleri Meclisi Üyesi Revîn Şêxmûs 11 Ekim’de Serêkaniye’de işgalci Türk devleti ve ÖSO/El Nusra çetelerine çarşı verilen mücadelede şehit düşen YPJ savaşçısı Sîma Al Sodî’nin (Dilvîn Qamişlo) sicilini açıkladı.

Ardından her iki şehidin şehadet belgeleri okundu ve ailelerine verildi.

Törenin sonunda şehitler, “Şehid Namirin” sloganlarıyla son yolculuklarına uğurlandı.


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here