QSD komutanı: İşgalci Türk devleti ve çeteleri kapsamlı saldırı hazırlığında

0
696

Eyn İsa’da DAİŞ hücrelerinin saldırılarının arttığına dikkat çeken Erdal Kobanê, Türk devleti ve çetelerinin bölgeye sevkiyat yaptığını belirterek işgalcilerin büyük bir saldırı hazırlığında olduğunu söyledi.

Tüm dünya Koronavirüs salgını ile mücadele etmeye yoğunlaşırken Türk devleti ve onun DAİŞ/El Nusra artığı çeteleri ise fırsattan istifade Kuzey ve Doğu Suriye bölgelerini işgal etmeye çalışıyor. Kürtlerin “Su uyur düşman uyumaz” atasözü, Eyn İsa’daki durumu özetler nitelikte.

QSD’nin Koronavirüs salgını nedeniyle uluslararası çağrılara uyarak ateşkes ilan etmesinin ardınadn Eyn İsa ve Girê Spî köylerine yönelik işgal saldırıları arttı. Son olarak Türk devletine ait savaş uçaklarının M-4 karayolu, Eyn İsa ve Çelebiyê üzerinde hareketliliği yaşanıyordu. Öte yandan Gire Spi köylerinde her gün Türk devletine ait İHA’lar dolaşırken, Gire Spi’ye bağlı Evdiko, Silîp Qeran, Carqilî köylerin arasındaki duvarlar kaldırılarak bölgeye çete sevkiyatı yapıldı.  

Türk devleti ve ona bağlı çetelerin büyük bir savaş hazırlığı içerisinde olduğunu kaydeden Eyn İsa Komutanı Erdal Kobanê, son gelişmeleri ANHA’ya değerlendirdi. 

‘KRİZİ FIRSATA ÇEVİRMEK İSTİYORLAR’

Tüm dünyanın Koronavirüs salgını yüzünden acil durum ilan ettiğine dikkat çeken Kobanê, “Buraları işgal etmek için saldırıyorlar. Bilinçli bir şekilde siviller hedef alınıyor. İşgalciler bu krizi (Koronavirüs) fırsata çevirmek istiyor. Halkımız Koronavirüs nedeniyle evlerinde kalıp saldırılara karşı direniyor. Kuzey ve Doğu Suriye halkı zor bir süreçten geçiyor. Türk devleti virüsü bölgemize geçirmeye çalışıyor. Edindiğimiz bilgilere göre Covid-19 taşıyan bazı kişiler Serêkaniyê, Girê Spî ve Efrîn bölgelerine getirildi. Bu virüslü kişileri Eyn İsa’ya da geçirmek istiyorlar fakat biz de öz savunma ile buna engel oluyoruz” dedi.

‘DAİŞ ÖRGÜTLENİYOR’

Koronavirüs salgını nedeniyle halkın haraketliliğinin durduğunu, DAİŞ’in bu durgunluğu kendi lehine çevirmek istediğini vurgulayan Erdal, “Birkaç gün önce sivil yurttaşların evlerine bomba ile saldırdılar. Bu kirli yöntemlerle halkın evlerinden çıkarıp Koronavirüs tedbirlerini boşa çıkarma amacındalar. Yine 15 yaşındaki çocukları canlı bomba olarak kullanıyorlar. DAİŞ’in kendini yeniden örgütlemek için bir hareketliliğe geçtiği aşikardır. QSD’ye saldırıların yapılması için yer altında gizli olarak bazı hazırlıkları yaptıklarını biliyoruz” dedi.

‘HALKIMIZI KORUMAK İÇİN HER ZAMAN HAZIRIZ’

QSD’nin Koronavirüs salgını nedeniyle aldığı ateşkes kararı çerçevesinde hareket ettiğini dile getiren Erdal Kobanê son olarak şunları kaydetti, “Türk devleti bu tür saldırılarla savaş cephesinde ilerlemek istiyor. Ne kadar saldırsa da biz halkımızı korumak için her zaman hazırız”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here