QSD savaşçılarının 24 saatlik savaş bilançosu

0
609

Rojava Kurdistanı ve Kuzey Suriye’ye dönük işgal saldırılarını sürdüren işgalci Türk devleti ilerleyemediği bölgelerde kimyasal silahlar kullanıyor. QSD savaşçıları, her türlü teknik ve kimyasal silaha rağmen tarihi bir direniş sergiliyor.

qsd ile ilgili görsel sonucu

Rojava Kurdistanı ve Kuzey Suriye’ye dönük işgal saldırılarını sürdüren işgalci Türk devleti ve çeteleri, çocuk kadın demeden sivilleri hedef alarak katlediyor.

Serêkaniyê kentini işgal etmek isteyen Türk devleti, bölgedeki sivil yerleşim alanlarına dönük uluslararası kanunlara göre yasak olan kimyasal silahları kullanıyor.

SERÊKANİYÊ

QSD savaşçıları, Serêkaniyê’nin Menacîr, Lêlan, Umerî ve Ehrez köylerini işgal eden, Türk devleti ve çetelerine ağır darbeler vurarak işgalcileri bölgeden geri püskürttü. Çıkan çatışmalarda çok sayıda işgalci çete öldürülürken, QSD savaşçıları köyleri çetelerden temizledi.

Alya köyüne sızmak isteyen işgalci çetelerin saldırıları da geri püskürtüldü.

Kuzey, batı ve doğu kısımlarından kent merkezine sızmak isteyen işgalciler, bölgeyi yoğun bir şekilde bombalıyor. Türk devleti bölgedeki sivil yerleşim alanlarında uluslararası alanda yasak olan kimyasal silahları da kullanıyor.

Türk devletine ait savaş uçakları, yaralılara müdahale eden ilk yardım ekipleri ile ambulansları da hedef alıyor.

Saldırılar sebebiyle çok sayıda sivil şehit düştü ve yaralandı. Kentte kalan siviller büyük tehlike altında.

EYN ÎSA

Eyn Îsa ilçesindeki kampta tutuklu bulunan DAİŞ’lilerin kaçmasını sağlayan Türk devleti çeteleri, çeteleri silahlandırarak DAİŞ’i bölgede yeniden canlandırıyor.

Bölgede QSD savaşçıları ile harekete geçen DAİŞ ve Türk devlet çeteleri arasındaki çatışmalar 3 gündür aralıksız devam ediyor.

QSD savaşçıları kamp çevresinde devam eden çatışmalarda işgalcilere ait 2 doçka (uçaksavar) yüklü aracı ele geçirdi.

Bölgede işgalci Türk devleti ile Suriye rejimi arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Çıkan çatışmalarda 3 rejim askeri yaşamını yitirirken 4 rejim askeri de yaralandı.

Ardından Rusya ve Suriye ordusu, Eyn Îsa ilçesinde bir devriye gerçekleştirerek ilçe merkezindeki 93 Tugayı’nda konumlandı.

İşgalci Türk devleti Eyn Îsa ile Çelebiyê arasındaki Rafîa köyünü ağır silahlarla bombaladı.

Bombardıman sonucunda 4 çocuk babası Ehmed Ebdo (35) şehit oldu. Bombardımanda Meryem Abdullah Corî (14) adlı çocuk, Yasmîn Mihemed Elî (33) ve 2 çocuk babası Ehmed Hemûd Ebid(34) adlı siviller de yaralandı. Yaralılar hastanede tedavi altına alınırken durumlarının kritik olduğu belirtildi.

GIRÊ SPÎ

Bölgenini batısındaki Kendal köyünde QSD savaşçıları tarafından 2 adet BMB tipi zırhlı araç şoförleriyle birlikte imha edildi.

QSD savaşçıları Girê Spî – Eyn Îsa arasındaki Yaqor köyünde çetelere bir konvoyu hedef aldı. Bir adet BMB imha edildi, sayısı netleştirilememekle birlikte çok sayıda çete öldürüldü.

QSD savaşçıları Girê Spî yakınlarındaki Celbê köyünü, çetelerle girdiği yoğun çatışmaların arından geri almış, çeteler köyden kaçmak zorunda kalmıştır.

Wasta köyünde QSD savaşçıları, çetelere ait konvoyu almış, çok sayıda çete öldürülmüş ve 5’i yaralanmıştır.

QSD savaşçıları Eyn İsa ile Girê Spî arasında bulunan Türk ordusu ve çetelerine ait 2 tankı imha etti.

Orşalom Post gazetesine göre işgalci Türk ordusu, İsrail’in yeni ürettiği M60-A1 tanklarını kullandı.

KOBANÊ

İşgalci Türk ordusu tank, obüs ve ağır silahlarla Seftek, Boban, Xoxorî, Kor Alî, Zor Maxar köyleri ve Şêx beldesine saldırdı. QSD savaşçılarının saldırılara karşılık vermesiyle yoğun çatışmalar yaşandı.

Çelebiye’nin köyleri ile Ebu Sira köyünün güney doğusunda 2 panzer ve 2 doçka imha edilmiştir.

Koalisyon güçleri dün, Xereb Işk köyündeki üssünden çekilmiştir ve ardından üssü patlayıcılarla imha etmiştir.

Özerk Yönetim’in anlaşması sonucu akşam saatlerinde Suriye rejimi ve Rusya güçleri Kobanê kentine giriş yapmıştır.

MİNBİC

Minbic’in kuzeybatısındaki Yaşli köyünde Minbic Askeri Meclisi savaşçıları ile Türk devleti çeteleri arasında yoğun çatışmalar yaşanmıştır.

Ayrıca Til Sêda, Um Edeset El-Farat ve Eseliyê köyleri füze ve toplarla yoğun saldırılar gerçekleşmiş, Minbic Askeri Meclisi ve rejim güçlerinin saldırılara karşılık vermesiyle yoğun çatışmalar yaşanmıştır.

DÊRİK

İşgalci Türk ordusu Derik’in kuzeyindeki Qeser Dib ve Eyn Dîwar köylerini tanklarla bombaladı. QSD savaşçıları Dib köyüne yönelik top atışlarına karşılık verdi. 3 Türk askeri öldü, birkaç asker yaralandı.

Çilaxa, Girkê Legê ve Dêrik hattında yoğun bir şekilde Türk ordusuna ait keşif uçakları uçmuştur.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here