QSD: Türk devletinin insanlık dışı suçları belgelendi

0
128

QSD Basın İrtibat Merkezi, Türk devletinin 23-24 Kasım’da Kuzey ve Doğu Suriye’yi hedef alan saldırılarının bilançosunu açıkladı.

İşgalci devletin sivillere ve sivil alt yapılara saldırdığını belirten QSD, işlenen bu suçların belgelendiğini kaydetti.

QSD, “İşgalci Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırıları devam ediyor. Saldırılarda özellikle halkın geçimini sağladığı alt yapıları ve sivillerin bölgelerini hedef alıyor. İnsanlık dışı olan bu suçlar belgelendi. Halkımıza ve topraklarımıza karşı işlenen bu suçlar uluslararası alanda soruşturulmalı” dedi.

İki günlük bilanço şöyle açıklandı:

23 KASIM

CİZRE BÖLGESİ

QAMIŞLO

Mehşûq, Dêrna Qilinga, Gir Henak, Sawyer, Rotan, Til Zîwan, Elî Fero, Hermê Şêxo, Kodo ve Dodan köyleri, 20’den fazla obüs ve doçkayla bombalandı.

Şehit merkezinde bir araç SİHA ile bombalandı. Newroz şirketi ve yakıt istasyonu obüs ve havanlarla hedef alındı. Bunun yanı sıra Tirbespiyê ve Dêrna Qilinga köyündeki mazot dağıtım yerleri bombalandı.

FIRAT BÖLGESİ

GIRÊ SPÎ

Hoşan, Şorbenîsk, Seyda köyü, Qizelî köyündeki depo, çimento şirketi obüs, havan ve tankla bombalandı.

MINBIC

El Hemam tepesi, Til El Seyada ve Toxar köyü 10 obüs ve havan topuyla bombalandı.

24 KASIM

EFRÎN BÖLGESİ

Soxanekê, Bênê, Maliliyê, Meyasê, Şewarqa, Merenaz, Tatmaraş, Kefer Naya, Îrşadiyê, Elqemiyê, Hirbil, Miniq, Bêlûniyê, Til Medîq, Mişêrfê, Zîwan, Kefer Nasih, Eyn Deqnê ve Şêx Îsa köyleri ile Şehba Barajı ve Til Rifat ilçesi 200’den fazla obüs ve havan topuyla hedef alındı.

CİZRE BÖLGESİ

TIL TEMIR

Qibûr Qerecna, Gozeliyê, Dirdara, Xelf El Rikbê köyleri 20’den fazla obüs topuyla bombalandı.

AMÛDÊ

Esediyê, Bobî, Mihemela, Rabîat, Cetel, Til Kêf, Şorik, Xeşafiya, Xirzê, Xanikê, Bîhîra, Cirnikê, Elgaziya, Xirbe Şîhîr, Til Werd, Til Emîr ve Zirgan kasabası 80’den fazla obüs ve doçkayla hedef alındı. Bu saldırılarda bir savaşçımız şehit düştü, 2 savaşçımız ise yaralandı.

QAMIŞLO

Neyîf, Til Cîhan, Digirê, Miherikan, Mele Ebas, Mahşûq, Mizgeft, Hatimiyê, Herem Reş, Zorava köyleri 30’dan fazla obüs topuyla işgalcilerin hedefi oldu.

FIRAT BÖLGESİ

KOBANÊ

Zormexar, Til Ehmed Mûnîr, Til Ehmed, Zorava, Ziyaret, Kirbenat, Til Cîşan, Til Ebrê û bajaroka Şiyox Foqanî köyleri 50’den fazla obüs, havan ve tanklarla işgalcilerin hedefi oldu.

GIRÊ SPÎ

Meilek, Dibis, Seyda, Îbrahîm Kirdo köyleri obüs ve havanlarla bombalandı.

MINBIC

Boxaz, Koryehûk ve Toxar köyleri 12’den fazla obüs topuyla bombalandı.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here