Revirde ajanlık teklifi

0
610

Cezaevinde kalp krizi geçiren Batman Belediyesi eski Meclis Üyesi Abdulsemet Durak, kaldırıldığı revirde “ajanlık” dayatmasına maruz kaldı.

Maraş Türkoğlu L Tipi Cezaevi’nde bir yıldır tutulan Batman Belediyesi eski Meclis Üyesi Abdulsemet Durak, 18 Nisan’da kalp krizi geçirdi. Revire kaldırılan Durak’a, “Bizim tarafa geç, bizim dediklerimizi yap, biz seni kısa sürede tahliye ederiz” şeklinde dayatmada bulunuldu.

Babasının tutuklanmadan önce iki kez kalp krizi geçirdiğini  ve kronik kalp rahatsızlığı bulunduğunu belirten Şükrü Durak, son telefon görüşmesinin detaylarını MA’ya anlattı. Babasının bugüne kadar geçirdiği üçüncü kalp krizi olduğunu kaydeden Durak, kalp krizi öncesinde babasının herhangi bir kötü muameleye maruz kalıp kalmadığını bilmediklerini söyledi. Yaklaşık 4 gün geçtikten sonra haftalık telefon görüşmesiyle durumu öğrendiklerini belirten Durak, babasının kötü muameleye maruz kaldığını vurguladı. Durak, şöyle devam etti: “Babam kalp krizini geçirdiğini anlaması üzerine arkadaşlarına söylüyor ve hemen revire kaldırılıyor. Burada cezaevindeki kimi gardiyan ve kolluk kuvvetleri babama deyim yerindeyse ajanlık teklif ediyorlar. Babama ‘Bizim tarafa geç, bizim dediklerimizi yap, biz seni kısa sürede tahliye ederiz’ şeklinde konuşmalar yapılıyor. Bu psikolojik baskı değil de nedir. Can havli ile bir insana bunlar nasıl söylenir?”

Canım halka feda olsun

Babasının yapılan konuşmalara “Benim bir canım var. O da bu halka feda olsun” şeklinde yanıt verdiğini dile getiren Durak, “Babam onlara onursuzlukla asla yaşamayacağını söylemiş. Babamın kalp rahatsızlığı var. Tansiyonu ve yüzde 46 engeli var. Konuşmaların ardından hastaneye götürülüyor. Hastaneye elleri kelepçeli olarak sevki yapılıyor. Babamın ölmesi için her şeyi yapmışlar” dedi.

Ameliyat olması lazım

Doktorların müdahalesi sonrası babasının tıkanan üç damarından ikisinin anjiyo ile açıldığı ve stent takıldığını belirten Durak, üçüncü damarın ise açık kalp ameliyatı ile açılması gerektiğinin belirtildiğini aktardı. Babasının bunu reddettiğine dikkati çeken Durak, şunları söyledi: “Ameliyat sonrası babam hijyen olmayan bir yere götürülecek ve enfeksiyon riski var. Koronavirüsü tehlikesini de düşünen babam, bunu reddetmek zorunda kalıyor. Katillerin, tecavüzcülerin ve hırsızların dışarıda olduğu bir ülkede sadece düşüncesini dile getiren babam ve babam gibi binlerce kişi, bu şartlarda cezaevinde, bu kabul edilemez.”

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’ne başvuran Durak, babasına yapılan kötü muamele konusunda suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here