Roboskî’de Katledilenler Anıldı: Katil Devletin Başında

0
669

Türk savaş uçaklarının 28 Aralık 2011’de düzenlediği ve çoğu çocuk 34 kişinin yaşamını yitirdiği Roboskî Katliamı’nın yıl dönümü vesilesiyle köyde anma töreni düzenlendi.

Anmaya aileler dışında şu isim ve çevreler katıldı: “Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eş genel başkanları Saliha Aydeniz ile Keskin Bayındır, HDP Şırnak milletvekileri Nuran İmir, Hasan Özgüneş, Hüseyin Kaçmaz, HDP Mardin Milletvekilli Ebru Günay, HDP Siirt Milletvekilli Meral Danış Beştaş, HDP İstanbul milletvekileri Oya Ersoy ile Erol Katırcıoğlu, HDP Amed milletvekilleri Musa Farisoğulları, Remziye Tosun, Barış Anneleri Meclisi ve HDP Mardin, Şırnak, Amed ile Siirt il-ilçe örgütleri.”

ABLUKA EŞLİĞİNDE

Uzun bir konvoy şeklinde yola çıkan heyet için belirli noktalar polis ablukasına alındı. Polis noktalarından sonra köye varan heyeti, köy girişinde zırhlı araç ve tanklar karşıladı. Asker ablukası eşliğinde heyet, buradan anmanın yapılacağı Roboskî Şehitliği Mezarlığı’na geçti. Askerler tarafından ablukaya alınan mezarlıkta heyeti anneler ve köy halkı karşıladı.

Saygı duruşu sonrası katledilenler adına dualar okundu.

ENCÜ: KATLİAMCILAR DEVLETİN BAŞINDA

Anmada sözü ilk olarak HDP Şırnak eski Milletvekilli Ferhat Encü aldı. Encü, şunları söyledi:

“Roboskî Katliamı’nın ardından 8 yıl geçti. 8 yıldır kimse yargı önüne çıkarılmadı. Bu katliamın emrini verenler şu an devletin başında oldukları için bu katliamı yapan kimse yargılanmıyor. Bugün de bu zorbalık ve katliamlar devam ediyor. Aileler arasında haklarında dava açılmayan insan kalmadı. Bunlara karşı Roboskîli aileler direndi. Adalet ve barışı bekliyorlardı. Biz direnişe Roboskî gibi katliamlar yaşanmasın diye başladık. Kürdistan’da çocuklarımız daha çok katledilmesin diye mücadele ettik. Ama bu 8 yıl içerisinde Sur, Nusaybin ve Cizre’de yüzlerce insanımız öldürüldü.

Cenazelerimiz günlerce sokak ortasında kaldı. Biz bunların emrini verenlerin kim olduğunu çok iyi biliyoruz. Bizim acımız hâlâ tazedir. Annelerimiz üzerinde hâlâ kara elbiseler var. Barışı temsil eden beyaz tülbentler takıyorlar. Üç yıl boyunca ben bu anmaya katılamadım. Bugün burada konuşması gereken Roboskî-Der’in Başkanı Veli Encü’ydü. Ama o da şu an bu davanın peşinde olduğu için tutuklanarak cezaevine gönderildi. Herkes bilsin ki Roboskî mücadelesi devam edecek. Kürdistan’da bu mücadele bir an olsun son bulmayacak.”

KOÇYİĞİT: KÜRTSENİZ, KADIN-ÇOCUK OLMANIZIN ÖNEMİ YOK!

HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit de şöyle konuştu:

“Kürtlerin çok ağıtı var ama hiçbir ağıt Roboskî’ye yetmedi. Roboskî’nin emrini veren de yapan da tutuklanmadı. Dava üstü kapatılıp karanlığa bırakılmak isteniyor. Bu coğrafyada Kürt iseniz kadın ya da çocuk olmanızın hiçbir anlamı yoktur. Roboskî de işte bu bombaların düştüğü yerdir. Bunun AKP’nin yanına kalacağını sananlar yanılıyor. AKP er ya da geç bunun hesabını verecek. Bu suçu isleyenler kendilerini çok iyi biliyorlar. Bu davanın üstünü kapatmak istediklerini biliyoruz. Buna rağmen ne aileler ne de bizler yılmadık. Bir kez daha buradan mücadele sözü veriyoruz.”

GÜVEN: ANNELERDEN ÖZÜR DİLİYORUZ

Ardından konuşan Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı Leyla Güven ise şunları kaydetti:

“Bugün her yerin adı Roboskî. Anneler iyi bilsin ki bu yas sadece burada değil, bütün Kürdistan’da yaşanıyor. Ama bu fotoğraf ilk fotoğraf değil. Bundan önce de sonra da onlarca katliam yaşandı. Yıllardır Kürde karşı bu politikayı yürütüyor. Ne diyorlar buna, katliam değil kaza deyin, diyorlar. Ama bu kaza değil, bu katliam. Biz Roboskîli annelerden özür diliyoruz. Bugüne kadar yeterince bu davanın peşinden gidemedik. 8 yıl geçti, anneler hâlâ kendi dava ve sözlerinin peşindedir.

Şimdi de ‘bu ölümler doğru ama biz değil FETÖ yaptı’ diyorlar. Biz bunu kabul etmiyoruz. O zaman yan yana yürüyordunuz. Annelere söz veriyoruz ki bundan sonra daha güçlü ve hırslı bir şekilde yürüyeceğiz.”

TEMELLİ: KÜRT DÜŞMANLIĞIYLA AYAKTA KALMAYA ÇALIŞIYORLAR

Son olarak söz alan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ise şunları dile getirdi:

“Neden Roboskî oldu? Çünkü öncekilerin hesabı sorulmadı. Biz bu katliamın hesabını soramadığımız için bugün ülke olarak utanç içerisinde yaşıyoruz. Kürt düşmanlığı ile ayakta durmaya çalışarak adeta bütün coğrafyaya zulmü, şiddeti dayatmaya devam ettiler. Yapılan her katliamı inkâr ettiler ama Roboskî Katliamı’nın inkârı belki de en ahlaksız olanıydı. Evet, herkesin gözü önünde yaşanmış olan bu katliamın hesabını vermeyenler, bu hesaptan kaçanlar, Ankara’nın kara dehlizlerine bunu gizlemeye çalışanlar bilsin ki mutlaka ama mutlaka bu katliamın hesabı sorulacaktır.

‘İKTİDAR TÜKENDİ’

Bu bizim boynumuzun borcudur. Barışın gelmesi için, bu ülkede demokrasinin gelmesi için her şeyden önce yaşanmış olanın, bu katliamların hesabının sorulması bir zarurettir.

Bugünkü iktidar tükenmiş bir iktidardır. Bu iktidarın bagajında işte bu zulümler vardır. Buna benzer yapmış olduğu bütün haksız, hukuksuz uygulamalar vardır, bunu kendileri de biliyor. İktidardan düşmek üzere olduklarını da biliyorlar, işte tutunmak için başta Kürt halkı olmak üzere Ortadoğu halklarına hâlâ zulmü, şiddeti, savaşı dayatıyorlar.

ÇAĞRI: GELİN, BU İKTİDARDAN KURTULALIM

Türkiye halklarına, herkese çağrı yapıyoruz; bu iktidarın karşısında durmak onurlu bir duruştur. Katliamların hesabını sormak onurlu bir duruştur. Gelin, hep birlikte yan yana oturalım, birlikte bu acıların hesabını soralım, bu iktidardan hep birlikte kurtulalım.”

Konuşmaların ardından anma programı, mezarlara karanfiller bırakılmasının ardından sona erdi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here