Rojavalı kadınlar 8 Mart’ı coşkuyla kutladı 🎞

0
3030

Cizre Bölgesi, Reqa, Şehba ve Minbic’deki 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri Kürt, Arap, Süryani ve bölgenin tüm halklarından kadınların katılımıyla görkemli kutlamalara sahne oldu.

QAMIŞLO

Qamişlo Kantonu’na bağlı Tirbespiyê ilçesinin Mizgeftê bölgesinde gerçekleşen kutlamalar, bölgenin tüm halklarından kadınların ulusal kıyafetleriyle katıldığı renkli etkinliklerle tamamlandı.

Şehit anneleri ve eşleri ile şehit çocuklarına hediyeler verilen kutlama Kürt, Arap ve Süryani kadınların halaylarıyla son buldu. 

HESEKÊ

Hesekê Kantonu’ndaki kutlamalar da Önder Abdullah Öcalan’ın mesajları ve perspektiflerinin okunmasının ardından 8 Mart’a ilişkin konuşmalarla devam etti.

Ardından müzik ve folklor gruplarının sahne aldığı kutlamada kadınlar halaylarla mücadele günlerini kutladı.

Kutlamanın sonunda YPJ savaşçıları ve işgalci Türk devletinin saldırılarına karşı büyük bir özveriyle çalışan Til Temir’deki Heyva Sor a Kurd çalışanlarına hediye ve plaket verildi.

REQA

Reqa’nın kuzeyindeki 17’nci tümen bölgesinde düzenlenen 8 Mart kutlamaları tiyatro, müzik ve folklor gruplarının sahne alması ve çekilen halaylarla tamamlandı.

ŞEHBA

Şehba’nın Ehdas ilçesine bağlı Maaret El Mislimiyê köyündeki kutlamalara da Efrîn ve Şehbalı binlerce kadın katıldı.

Konuşmaların ardından kültür sanat gruplarının hünerlerini sergilediği etkinlik, müzik gruplarının seslendirdiği şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla son buldu.

MINBIC

Minbicli kadınların Amil El Nezaf kavşağından başlayarak Toplumsal Adalet Meclisi alanına kadar devam eden yürüyüşü sonrası başlattığı kutlamalar, konuşların ardından müzik ve folklor gruplarının sahne almasıyla devam etti.

Kutlama kadınların renkli halaylarıyla son buldu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here