Rojava’nın Amude kentinden Serdar Tizyani, bazı teknik malzemelerden solunum cihazı yapmayı başardı

0
590

Rojava’nın Amude kentinde yaşayan Serdar Tizyani, çamaşır makninası, tarktör ve diğer bazı teknik malzemelerden solunum cihazı yapmayı başardı. Rojava Özerk Yönetimi de Tizyani’nin çalışmasını destekliyor.

Serdar Tizyani (51) adlı tamirci, kısıtlı imkanlarla solunum cihazı üretmeyi başardı. Tizyani, imkan olması halinde daha gelişkin cihazlar yapabileceğini söyledi.

Tizyani, “İstediğimiz cihazları burada bulamıyoruz. Bu nedenle çamaşır makinasından bir parça, komşunun traktöründen bir parça ve diğer cihazlardan elde ettiğimiz parçalarla bir cihaz ürettik. Doktor ve hekimlerden insanların solunumu ve kalp atışı hakkında bilgi aldık. Bu cihazı da ona göre, solunum desteği sağlayacak şekilde yaptık” dedi.

Rojava Sağlık Komitesi, Serdar Tizyani ve ekibinin hazırladığı cihazın denenmesinin ardından başarılı olması halinde desteklenmesine karar verdi.

Cizre Bölgesi Sağlık Komitesi Eşbaşkanı Dr. Menal Muhammed, “Doğrusu bu çalışma bizi de şaşırttı. Bu cihaz bir ambulansta rahatlıkla kullnılabilecek. O bize cihazı daha da geliştireceğine söz verdi. Bu şekilde biz de onun çalışmasına destek olacağız” diye konuştu.

Suriye ve Rojava’da toplam 27 solunum cihazı bulunuyor. Koronavirüsü salgını ile bu tıbbi ekipman tüm ülkeler için en acil ihtiyaç haline geldi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here