Rojhilatê Kurdistan’da kadınlar intihar adı altında katlediliyor

0
672

İran rejimi Rojhelatê Kurdistan’da Kürt kadınlarını intihar adı altında katletme politikasını uygulamaya başladığı ve bu doğrultuda toplumda tepki almamak için katledilen kadınlara intihar süsü verildiği belirtiliyor.

İran’da bir haftada yedi kadın intihar adı altında yaşamını yetirirken, intihar eden kadınların özellikle, Rojhilatê Kurdistan şehirlerinden, Sine, Urmiye, İlam ve Kirmaşan kentlerinde olmak üzere 7 kadının şüpheli ölümü dikkat çekti.

İran’da faaliyet yürüten Hengaw İnsan Hakları Örgütünün, 17-24 Nisan 2020 tarihleri arasında aile içi şiddet ve şüpheli kadın ölümlerine ilişkin yayınladığı raporda;  Raporda, Sine’de 3, Urmiye’de 2, İlam ve Kirmaşan kentlerinde de bir olmak üzere 7 kadının şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdiği belirtildi. Raporda yaşamını yitiren kadınların isimleri şöyle sıralandı:

  • 17 Nisan günü Sine vilayetine bağlı Sakız kentinde Şerife Mustafapur (32) adlı kadın ile Efsane Rahimi’nin (19) intihar ettiği iddia edildi.
  • 21 Nisan günü Kirmanşan vilayetine bağlı Sunqur kentinde ismi belirlenemeyen 34 yaşında bir kadının intihar edildiği iddia edildi. Aynı gün Sine’de Derya Muhammedi (24) adlı kadının da intihar ettiği iddia edildi.
  • 23 Nisan günü İlam vilayetine bağlı Mehran kentinde Simin Secadi’nin (30) intihar ettiği iddia edildi.
  • 24 Nisan günü Sine’de yaşayan Sarina Gafuri’nin (25), intihar ettiği iddia edildi.
  • Yine 24 Nisan günü Urmiye vilayetine bağlı Neğede ilçesinde Menic Kadiri (26) adlı kadının da intihar ettiği iddia edildi. Rojhelatê Kurdistan’da bir haftada 7 Kadının intihar adı altında sistemli bir şekilde katledildiği belirtildi.

İran Rejiminin Kürt kadınları katletmeye yönelik  politikanın devreye sokulduğu ve intiharlar adı altında topluma yansıtıldığı kaydedildi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here