Rojnamevan (Kurte Fîlm Kurdî)

0
735

Rojava’da yaşanan savaş esnasında halkın direnişini kamuoyuna yansıtan gazetecilerin yaşadıklarının anlatıldığı ‘Rojnamevan’ adında bir kısa film çekildi. Film, Irak’taki Kısa Film Festivali’nde gösterime sunulacak.  

Rojava’daki savaş sürecinde halkın direnişini kamuoyuna yansıtan gazetecilerin yaşadıklarının anlatıldığı ‘Rojnamevan’ adında bir kısa film çekildi. Türk devleti ve ona bağlı çetelerin Serêkaniyê’yi işgal etmeden önce çekilen filmin montajı tamamlandı.

Filmin yönetmenliğini Mihran Ebdo, senaryosunu Fatme Ehmed, çekim ve montajını ise Besêl Reşid adlı Kürt gençleri üstlenirken, filmin oyuncuları Rojavalı gençler oldu. Film, Irak’ın Basra kentindeki Toplum Güvenliği Festivalinde izleyicilerle buluştu. Filmin Merekişê Kısa Film Festivalinde de gösterime gireceği öğrenildi.

Kuzey ve Doğu Suriye’deki direnişte yüzlerce Kürt genci halkın direnişini dünyaya yansıtmak için basın alanında emek sarf etti. Kürt gençlerinin çabası ile Rojava direnişi dünyada ses getirdi. Kürt halkının direnişinin yansıtılmasında çok sayıda gazeteci DAİŞ çeteleri ve Türk devletinin saldırılarına maruz kaldı. Bu saldırılarda onlarca gazeteci şehit oldu. Bunlardan Rizgar Deniz, Dilîşan Îbiş ve Hogir Mihemed, Derazor’da DAİŞ’in canlı bomba saldırısında şehit oldu. Türk devletinin saldırıları esnasında Serêkaniyê’de açılan insani koridoru takip ederken Seed Ehmed Türk uçaklarının bombalaması sonucu şehit düştü. Türk devletinin bu saldırısında çok sayıda gazeteci yaralanıp şehit düştü.

2019/Rojava

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here