Rusya: M5 karayolu Şam’ın kontrolünde

0
656

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye ordusunun kritik önemdeki Halep-Şam karayolunun kontrol altına aldığını duyurarak, ‘Karayolu teröristlerden özgürleştirildi’ ifadesini kullandı

Rusya, Türkiye ile gerilimin devam ettiği İdlib’in güneyinden geçen stratejik önemdeki M5 karayolunun Suriye ordusunun kontrolü altına alındığını doğruladı. SOHR da önceki gün yolun alındığını duyurmuştu. Gazete Duvar’da yer alan habere göre Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Suriye’de Halep’i güney kentleri ile (Hama, Humus ve Şam) bağlayan hayati önemdeki ulaşım koridoru olan M5 şu an teröristlerden temizlenmiş durumda” denildi.

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi’nin Başkanı Yuri Borenkov, bu gelişmenin fiilen, Türkiye’yle Rusya arasındaki Soçi anlaşmasında öngörülen ‘güvenlik bölgesinin yaratılmış olduğu’ anlamına geldiğini de söyledi. Söz konusu anlaşmada, Türkiye’nin garantör olduğu silahlı grupların çatışmasızlık bölgesinden çekilmesi ve böylece M4 ile M5 karayollarının açılması öngörülüyordu. Suriye ordusu, militanların buradan çekilmemesini ve ateşkes ihlallerini son operasyonlarına gerekçe göstermişti.

Kritik öneme sahip

M5 karayolu, Suriye’nin güneyindeki Deraa ile kuzeyindeki Halep kentini birbirine bağlayan, stratejik bir hat. Bu karayolunun açılmasıyla, Şam-Halep arasındaki kesintisiz bağlantı 2012’den bu yana ilk kez sağlanmış oldu. Karayolunun Suriye ordusunun kontrolüne geçtiği haberi önceki gün Suriye İnsan Hakları Gözlemevi tarafından duyurulmuş ancak resmi teyit gelmemişti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here