Saçlarıyla ‘yıldız’lar savuran Zeryan Amed

0
1804

Saçlarında yer alan o yıldız parlayışıyla geceleri direniş sokaklarını aydınlatan özgürlük hareketinin tanrıçalaşan savaşçısı Zeryan Deniz Amed (Ayşegül Kaçar). Zeryan şimdi 33 yaşında ve ölümsüzler kervanında, geceleri Star olup Amed’den Botan’a seyrediyor direniş kalelerini, kendinden geriye bıraktıklarını. 

“Kadınlar savaştıkça özgürleşir, özgürleştikçe güzelleşir, güzelleştikçe sevilir” sözüyle özetliyordu Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan kadın özgürlük mücadelesini. Şimdi onun bu sözünden bin kadın içinden bir kadın doğdu Botan’ın direniş kalelerinden Şırnak’ta. Kürt Özgürlük Hareketi’nin Zeryan Deniz Amed’i, ailesinin Ayşegül Kaçar’ı Şırnak’ın Yıldız Cudi’si… Kadınlar içinse bir tanrıça, bir güzellik ve özgürlük abidesi. Uzun saçlarında oluşan örüklerinde biriktirdiği 11 yıllık özgürlük ve güzellik tutkusu.

1987 yılında Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde Mevlana Halit mahallesinde dünyaya gelir Zeryan Amed. 9 çocuklu ailenin 5’inci çocuğu olarak dünyaya gelen Zeryan’ın kendinden önce bir erkek 3 kız, kendinden sonra ise 2 kız 2 erkek kardeşi var. Annesi ve kız kardeşleri Zeryan’dan bahsederken onun küçük yaşlarında da hep en önde olduğunu söylüyor.

On aylıkken yürümeye başlayan Zeryan çocukluk döneminde hastalık geçiriyor ve o zaman başlıyor hayata karşı direnmeye. Hastalığını atlatan Zeryan, küçük yaşlarına rağmen hep bir adım önde olmaya başlıyor. Ablası Mehtap Alınak kardeşinden bahsederken Zeryan’ın atılgan, cesaretli, girişken ve korkusuz olduğunu söylüyor.

Zeryan’ın bu özellikleri daha sonraları onun kişiliğini oluşturacak ve atılganlığıyla Kürt Özgürlük Hareketine katılacaktı.

Ailesi Zeryan’ı anlatmaya devam ederken, Özgürlük hareketiyle nasıl tanıştığından bahsediyor. 14-15 yaşlarındayken 3 Kasım seçimleri için çalışmalara katılmak isteyen Zeryan önüne konulan yaş sınırını verdiği kararlılıkla aşıyor. Kendisini 17 yaşında olarak tanıtan Zeryan o zamandan sonra parti çalışmalarının içinde yer almaya başlıyor.
Ablası Mehtap, kardeşinin eve geç geldiği dönemlerde babasının kendilerine kızdığını ancak Zeryan’ı gördüğünde ise ona hiç kızamadığını belirtiyor. Zeryan için babası çok değerli ve ablasına göre babası en çok Zeryan’ı seviyordu.
Zeryan çok küçük yaşlarda annesinin yanında olmaktansa babasının yanında olmayı ve onunla uyumayı tercih edermiş. “Babasından aldığı güven ve samimiyetle ilerledi” hep diyor ailesi.

2005’te yılında canlı kalkan eylemleri başlar. Zeryan ve arkadaşı Axin (Cizre’de vahşet bodrumlarında katledilen Derya Karahan), bu süreçte karar veriyor özgürlük hareketine katılmaya.

1 Mayıs eylemlerine katıldığından kaynaklı 15 Mayıs 2005’te tutuklanan Zeryan bir ay cezaevinde kalıyor. Zeryan’ın bu bir ay içerisinde yoğunlaşma içerisinde olduğunu belirtiyor ablası.

Ardından kız kardeşi Elif Kaçar anlatmaya başlıyor Zeryan’ı. Ailesinin ve Elif’in söylediğine göre Zeryan en çok onu seviyordu. Zeryan’ın bir küçüğü olan Elif yaşlarının yakın olmasından kaynaklı birbirleriyle daha çok paylaşım içerisinde olduklarını söylüyor ve ekliyor: “Ayşe cezaevinden çıktıktan sonra paylaşımlarımız azalmıştı. Eskisi gibi çok konuşmuyordu bizimle. Bir ciddiyet vardı hep Ayşe’de.”

7 Temmuz sabahını annesi anlatıyor. “Zeryan sabah erken saatte kalktı. Odama geldi sonra çıktı. Ardından bana dönüp ‘bir şey mi dedin’ diye sordu. Ben ona seslenmemiştim ama son bir kez bana bakmak istedi. Sonra da evden çıktı.”

Elif, akşam saatlerinde Zeryan’ın kendisine mesaj attığını ve yastığının altına bakmasını istediğini söyledi. Zeryan artık gitmişti ve ailesine küçük bir not bırakmıştı.

“Ben gidiyorum, canlı kalkan olmaya gidiyorum. Kimseye bir şey söylemeyin belki geri gelirim.”

Zeryan’ın Yıldızlaşması 

Aradan tam 15 sene geçti. Zeryan, Amed’in asiliğini alıp Botan’a gelmişti ve burada Yıldızlaşmıştı.
Zeryan’ın Yıldız Cudi olması ise birlikte bir klipte yer aldıkları yoldaşından geliyor. “Yıldız u Zeryan – Can Öcalan” klibinde birlikte şarkı söyledikleri Yıldız ölümsüzleşmişti ve Zeryan onun adını Botan direnişinde yaşatmıştı.

Yüksek bir yoğunlaşma ve sağlam bir irade ile Botan kadın komutanı Zeryan Amed – Yıldız Cudi. Mütevazi kişiliği dik duruşu, anlayışlı ve iş çözücü tavrıyla Şırnak’ta herkesi etkileyen Zeryan.

Bir gülüşüyle bin kadının içini dolduran, kalkmasıyla ardından onlarca kadını götürecek olan Zeryan. Saçlarında yer alan o yıldız parlayışla geceleri direniş sokaklarını aydınlatan özgürlük hareketinin tanrıçalaşan savaşçısı.

Zeryan şimdi 33 yaşında. 18’inde ki kararlılığıyla bir direniş portresi oldu kendinden sonraki kadınlara. Bir Zeryan geçti Şırnak sokaklarından ve kadın komutanlaşmasının ne demek olduğunu gösterdi zalimin zulmüne.

Ve adını yazdığı şehirde şimdi bir ağıt yükseliyor O’nun ardından…

Zeryan’a ağıt 

Bir ağıt yakmalı şimdi Cudi’ye karşı 
Nuh’a seslenmeli
Ya Star’ı çağırmalı 
Tanrılara isyan edip
En kutsalları parçalamalı ellerinle 
Yatıyor zarif bir kadın, narin mi narin 
Geçmişten gelmiş tüm hünerleri 
Kıvrımlarında yaşamın en güzel mabedi gizli 
Oturup başına saçlarını avuçlamalı
Kan kokan saçlarında öpmeli 
Teninde açılmış barut yaralarını 
Sağıtmalı içine çekip yeniden hayata döndürürcesine 
Gitme demeli, gitme, gitme 

Sen gidersen nice olur halimiz 
Yarım kalır aşklar, sokaklar, evler, barikatlar 
Yarım kalır ben, benlik, bizlik  
Yeter ki sen gitme 
Ben bütün ölümleri öleyim senin yerine 
Kuşanıp tepeden tırnağa intikamı 

Zeryan gitme sensiz olmaz bu toprak, dağ, taş
Gözlerinde biriktirdiğin umudun hüznü olmasa 
Nasıl nefes alır artık bu kentte bebekler
Anneler sütten kesilir, bereketli memeleri kurur

Dudağının kenarına birikmiş o çocuk gülüş olmasa 
Nasıl sevilir bahara gebe bu şehir 
Nasıl özlemle kucaklaşır aşıklar Mem û Zîn’i diyarında 
Anlamsız bu çağ nasıl anlam bulur sensizlikte 

Şimdi kucağıma almalıyım başını
Saçlarını öpüp koklamalıyım 
Kan kokusunu çekmeliyim içime 
Kim demiş en kötü duygudur diye intikam
En diri duygu olmalı şimdilerde 
Bu zalimler çağında kan kokusu dolmalı içime 
Senin kanınla yeniden diriltmeliyim 
İçimdeki köhnemiş yaşamı 

Kızkardeşim/hevalim/yoldaşım 
Yeniden dirilmeli içimdeki Amazon

Senin gece yazgılı, kan kokulu saçlarının arasında 
Akmalı, yüreğinin cesareti içime…

Kaynak: Saçlarıyla ‘yıldız’lar savuran Zeryan Amed

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz