Sağlık Komitesi: Bizim için önemli olan bu testin 30 saniye gibi kısa bir sürede sonuç vermesidir

0
604

Kuzey ve Doğu Suriye Sağlık Komitesi yetkilileri dünkü basın toplantısında, İsveçli PEAS Endüstri kurumuyla yürüttükleri ortak çalışma sonucu 30 saniye gibi kısa bir sürede sonuç veren Koronavirüs testini geliştirdiklerini açıklamıştı.

Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) hastalığı Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel salgın (pandemi) ilan edildikten sonra dünyanın dört bir yanındaki laboratuvar ve sağlık kuruluşu virüsün yarattığı hastalığa karşı ilaç ve aşı çalışmalarının hastalığın daha erken teşhisi için de yoğun çalışma yürüyor.

Kuzey ve Doğu Suriye Sağlık Komitesi de tüm dünyayı tehdit eden salgına karşı bölgede herhangi bir vakaya rastlanmasa da yoğun çalışma içinde. Komite bu kapsamda İsveçli PEAS Endüstri kurumuyla birlikte tüm dünyanın dikkatini çeken bir çalışmaya imza attı.

‘BU TEST WUHAN’DA 68 KİŞİ ÜZERİNDE DENENDİ’

Söz konusu test yönteminin Kuzey ve Doğu Suriye’deki şüpheli vakalarda olumlu sonuç verdiğini kaydeden Kuzey ve Doğu Suriye Sağlık Komitesi Eş Başkanı Dr. Ciwan Mustafa, ANHA’ya açıklamalarda bulundu. Testin denenmek üzere PEAS kurumu tarafından virüsün yayılma merkezi Çin’in Wuhan kentine gönderildiğini kaydeden Mustafa, 68 kişi üzerinde denenen testin yüzde 85 doğru sonuç verdiğini söyledi.

’30 SANİYEDE SONUÇ VERİYOR’

PEAS Endüstri kurumu ile yaklaşık bir yıldır ortak araştırma-geliştirme çalışmaları yaptıklarını belirten Mustafa, koronavirüs salgınıyla birlikte ortak çalışmalarını bu yönde ilerlettiklerini ve kapsamlı araştırmalar sonucu büyük oranda doğru sonuç veren testi geliştirdiklerini ifade etti.

Mustafa, virüsün vücuda girdiği andan itibaren hiçbir semptom gözlenmemesine rağmen söz konusu test ile erken teşhis yapılabildiğini söyledi. Test çalışmalarının maddi olarak külfetli olduğunu belirten Mustafa, “Bizim için önemli olan bu testin 30 saniye gibi kısa bir sürede sonuç vermesidir” dedi.

‘KUZEY VE DOĞU SURİYE’DE POZİTİF VAKA YOK’

Testi herkesin kullanabileceğini ifade eden Dr. Ciwan Mustafa, “Bu test Kuzey ve Doğu Suriye’de bazı kişiler üzerinde de denendi. Hiç kimsede virüs bulgusuna rastlanmadı. Testi İsveçli kurum aracılığıyla Çin’in Wuhan kentine ulaştırdık. Oradaki 3 hastanede yapılan denemelerde yüzde 85 doğru sonuç verdiği kanıtlandı” diye konuştu.

‘İNSANLIĞIN ORTAK MÜLKÜDÜR’

Geliştirdikleri testin insanlığın ortak mülkü olduğunun altını çizen Mustafa, “Test kitlerine ulaşmak isteyen Ortadoğu ülkeleri Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi ile irtibata geçebilir. Dünyanın diğer kıtalarındaki ülkeler ise İsveçli PEAS Endüstri kurumu üzerinden teste ulaşabilir” diye kaydetti.

Kuzey ve Doğu Suriye Sağlık Komitesi Eş Başkanı Dr. Ciwan Mustafa geliştirdikleri testin hiçbir ticari amaç gütmediğini vurguladı ve şöyle dedi: “Araştırma-geliştirme çalışmalarımızı ilerleterek insanlığın hizmetine sunmak için her açıdan desteğe ihtiyacımız var.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here