Sağlık Komitesi’nin korona testine ISO 9000 belgesi

0
744

Kuzey ve Doğu Suriye Sağlık Komitesi ile geliştirilen koronavirüs testi ISO 9000 sertifikası aldı.

ANHA’ya konuşan PEAS Endüstri Ortadoğu Direktörü Sêrwan Ehmedî 30 saniye gibi kısa bir sürede yüzde 85 oranında doğru sonuç veren korona testini, Kuzey ve Doğu Suriye Sağlık Komitesi’nin yoğun çabalarıyla geliştirdiklerini belirtti.

‘TESTİN BAŞARISI ÇİN’DE KANITLANDI’

Ehmedî, “Kuzey ve Doğu Suriye Sağlık Komitesi’yle birlikte bir buçuk yılı aşkın bir süredir ortak araştırma-geliştirme (ar-ge) çalışmaları yapıyor. Son çalışmamızda ise koronavirüsü vakasını kısa sürede sonuçlandıran test kiti üzerinde çalıştık” dedi.
Ehmedî, Sağlık Komitesi’yle beraber geliştirdikleri test kitini birçok ülke için de hazırlayabileceklerini kaydetti. Ehmedî, kiti denemek üzere koronavirüsün başlangıç noktası olan Çin’in Wuhan kentine gönderdiklerini, testin başarısının buradaki denemelerde kanıtlandığını söyledi.
Ehmedî, söz konusu testin en büyük farkının kandaki akyuvar ve antikorların vücuda giren yabancı unsurlara karşı verdiği reaksiyon üzerinden analiz gerçekleştirmesi olduğunu belirtti. Ehmedî, teste tabi tutulan kişinin tükürük örneklerinin kullanıldığını ve insan sağlığına zararlı olan herhangi bir kimyasal taşımadığını söyledi.

ISO 9000 BELGESİ

PEAS Endüstri Ortadoğu Direktörü Sêrwan Ehmedî, testin 30 saniyede sonuç verdiğini ve yüzde 85 gibi yüksek bir oranda başarılı olduğunu vurguladı. Test kitini İsveç’teki devlet hastaneleri, sağlık merkezleri ve akademilere de gönderdiklerini belirten Ehmedî, testin Uluslarası Standardizasyon Örgütü (ISO) tarafınan ISO 9000 kalite belgesi aldığını açıkladı.
Bazı ülkelerin Rojavalı bilim insanlarıyla emek vererek ortaya çıkardıkları bu başarıyı karalamaya çalıştığını söyleyen Ehmedî, “Test kitimiz yaratıcılık ödülü ve ISO kalite belgesi almıştır. Bu başarıyı hedef alan bütün açıklamalar Rojavalı doktor ve bilim insanlarının emeklerini karalamak için yapılan kirli girişlerdir” dedi.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ’NE SUNULDU

Kuzey ve Doğu Suriye Sağlık Komitesi Eş Başkanı Ciwan Mustafa da geliştirilen test kitinin Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) sunulduğunu ve ilerleyen günlerde uluslararası alanda da kullanılacağını söyledi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here