‘Sakine Cansız örgütlü Kürt kadınları için temel oluşturdu’

0
533

Paris Katliamı’nın 8’inci yıl dönümü kapsamında açıklama yapan Kongreya Star Koordinasyonu, katliamın amacının kadın kazanımlarını ve kadınların ideolojik duruşunu ortadan kaldırmak olduğunu ifade etti.

Kongreya Star Koordinasyonu 8 Ocak 2013’te Fransa’nın başkenti Paris’te üç Kürt kadın devrimci Sakine Cansiz, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in katledilmesinin 8’inci yıl dönümü kapsamında yazılı bir açıklama yayınladı. Türk devletinin istihbarat örgütü MİT tarafından katledilen 3 kadın devrimciyi saygı ile andıklarını belirten Kongreya Star, katliamın amacının kadın kazanımlarını ortadan kaldırmak ve kadının ideolojik duruşunu zayıflatmak olduğunu belirtti.

Katliam ile kadın devriminin etkisizleştirilmek istenildiği belirtilen açıklamada şunlar ifade edildi, “Sakine Cansız yoldaş bir komutan, bir devrimci, bir öncü olarak Kürt ve Dünya kadın mücadele tarihinde önemli bir yer alıyordu. Sakine yoldaş Kürt kadınların özgür bir şekilde örgütlenmesi için örgütlülüğün temelini oluşturarak demokratik güçler üzerinde büyük bir etki bıraktı. Türk devleti bu katliam ile özgürlük mücadelesini durdurmak istedi. Bu katliam ile yetinmeyen Türk devleti 5 Ocak 2016 tarihinde Kuzey Kürdistan’ın Silopi ilçesinde üç Kürt kadın siyasetçi Sêvê Demir, Fatima Uyar ve Pakiza Nayir’ı katletti.

Türk devletinin Hevrîn Xelef, Amara Rênas, Zehra Berkel, Aqîde Ana, Emîne Weysî, Hebûn Xelîl ve daha birçok kadına yönelik saldırıları iktidarın örgütlü kadınlardan ne kadar korktuğunu bizlere gösteriyor. İşte bu yüzden kadın özgürlük ideolojisi toplumun tüm sorunlarının çözümünü getirip savaşın önünü kesecektir.

Kongreya Star olarak üç Kürt kadın devrimcinin katledilmesini kınıyoruz. Onların çizdiği yolda ilerleyeceğimizin sözünü yineliyoruz. Tüm örgütlü kadınların AKP karşısında dayanışma içerisinde olması için çağrıda bulunuyoruz”.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz