Şakran’da 2 doktor, 2 tutuklu ve 12 gardiyanın testi pozitif çıktı

0
597

Şakran Kadın Cezaevi’nde bulunan Şehriban Çoban, cezaevinde 2 doktor, 2 tutuklu ve 12 gardiyanın koronavirüs testinin pozitif çıktığını aktararak, bir karantina koğuşunun oluştuğunu ancak hiçbir tedbirin alınmadığını söyledi.

Aliağa Kadın Kapalı Cezaevi’nde koronavirüse karşı hiçbir önlemin alınmadığını paylaşan tutuklu Şehriban Çoban, ailesi aracılığıyla bugüne kadar cezaevinde 2 doktor, 2 tutuklu ve 12 gardiyanın koronavirüs testinin pozitif çıkıp, karantinaya alındığını aktardı.

İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunan Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde yaklaşık 2,5 yıldır tutuklu bulunan Şehriban Çoban, 10 Nisan günü haftalık telefon görüşmesinde cezaevinde yaşanan hak ihlallerini annesi Nafiye Çoban’a aktardı. Tutuklu Çoban, 15 kişilik koğuşta 20 kişi kaldıklarını ve yeterli temizlik malzemesi verilmediğini söyledi. Koğuşlarında 70 yaş üzeri bir arkadaşlarının, bir bebeğin ve kanser hastası olan bir tutuklunun olduğunu belirten Çoban, hasta tutukluların hiçbir şekilde hastaneye götürülmediğini ve dezenfektan için cezaevi yönetimiyle birçok kez görüşme yaptıklarını ancak sonuç alamadıklarını söyledi.

TESTİ POZİTİF ÇIKANLAR

Gardiyanların her 15 günde bir “arama” adı altında koğuşlara baskın düzenlediğini ve hakaretlere maruz kaldıklarını dile getiren Çoban, yan koğuşlarının karantina koğuşu yapıldığını, bu koğuşta 1’i FETÖ’den 2 tutuklunun kaldığını söyledi. 2 cezaevi doktorunun, 2 tutuklunun ve 12 gardiyanın virüs testinin pozitif çıktığını aktaran Çoban, hem doktorların hem de gardiyanların tutuklulara temas ettiğini vurguladı.

Anne Nafiye Çoban ise, binlerce insanın ölümüne neden olan salgından sonra cezaevlerinde hiçbir şekilde önlem alınmamasına tepki göstererek, hiçbir tutuklu ayırımı yapılmadan cezaevlerinin boşaltılmasını istedi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here