Şengal Kaymakamı: Saldırı öncesi Iraklı yetkililerle görüşme yapıldı

0
160

Şengal Kaymakamaı Fehed Hamid, YBŞ Komutanı Saîd Hesen’in işgalci Türk devletinin uçakları tarafından hedef alınmadan önce bir grup Iraklı yetkiliyle görüştüğünü ve Kazimi’yi karşılamak için Şengal’e geldiğini söyledi.

16 Ağustos’ta işgalci Türk devletinin uçakları, YBŞ komutanı Said Hesen ve yeğeni Îsa Xwedêda aracını bombaladı. Saldırı sonucunda Said Hasan ve Îsa Xwedêda şehit oldu. İlginç olan, saldırının Irak Başbakanı Mustafa Kazimi’nin Musul ve Kerkük ziyareti sırasında gerçekleşti. Saldırının ardından, Saîd Hesen’in Kazimi ile görüşmek için Şengal’e gittiği bildirildi.

Konuyla ilgili Rojnews‘e konuşan Şengal Kaymakamı Fehed Hamid, dikkat çekici bilgiler verdi. Fehed Hamid, 40 yıldır ilk kez bir Irak başbakanının Şengal’e geleceği bir dönemde, Said Hesen’in hedef alınmasının bir şüphe meselesi olduğunu ve sıradan olmadığını söyledi. Vali Fehed Hamid, “Saldırıdan önce Seîd Hesen, bazı Iraklı yetkililerle Şengal’deki durum hakkında önemli bir toplantı yaptı” dedi. Görüşmenin ardından Said, Kazimi ile görüşmek için Şengal’in merkezine gitti.

Fehed Hamid, Irak hükümetini saldırılarla ilgili derhal soruşturma başlatmaya ve gerçeği ortaya çıkarmaya çağırdı. Hamid, Êzidiler olarak sonuna kadar direneceklerini ve şehitlerin izinde olacaklarını söyledi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here