Serêkaniyê’ye doğru yola çıkan Qamişlo halkı: Ya zafer ya da ölüm

0
618

Serêkaniyê’deki yaralılara yardım etmek ve direniş ile dayanışmak için kente gitmeye çalışan Qamişlo halkı, “Tek hedefimiz oraya varmak. Ya zafer ya da ölüm” dedi.

Serêkaniyê’deki Türk işgal saldırılarında yaralananları kurtarmak için kente doğru yola çıkan Qamişlo halkı, Türk devletinin savaş suçu işlediğini söyledi. Türk devleti ve çetelerinin sivilleri kurtarmak için kente gidenleri hedef aldığına dikkat çeken halk, ne olursa olsun bu mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini ifade etti.

‘Demokratik sisteme komplo düzenlendi’

Qamişlo’nun Hilêliyê mahallesinden olan Behcet Xelîl, “Serêkaniyê’deki yaralı çocuk ve kadınları kurtarmak için Serêkaniyê’ye gidiyoruz. Dünya devletleri, Kuzey ve Doğu Suriye halklarının oluşturduğu demokratik sisteme yönelik bir komplo düzenledi. Güya 120 saatlik ateşkes ilan edildi. Fakat Türk devleti saldırılarına devam ediyor. Serêkaniyê’yi bombalamaya ve çetelerini oraya yerleştirmeye devam ediyor” dedi.

 ‘Ya zafer ya da ölüm’

Serêkaniyê’deki yaralıların imdadına koşan Hacer Îbrahîm Hesen, “Bu Serêkaniyê’ye ilk gidişim değil. Daha önce çok defa yaralıları kurtarmak için Serêkaniyê’ye girdim. Yaralılarımıza yardım etmek ve düşmanlarımızın karşısında durmak ve görevimizdir. Serêkaniyê’de ne ile karşılaşacağımızı bilmiyoruz. Ama amacımız belli: ya zafer ya da ölüm” diye konuştu.

‘Erdoğan, insanlıktan nasibini almamış bir ahlaksızdır’

Alî Omer isimli yurttaş da Serêkaniyê’de yardıma muhtaç sivillerin olduğunu belirterek, Til Temir’den oradan da Serêkaniyê’ye geçeceğini söyledi. İlan edilen ateşkesin gülünç olduğunu ifade eden Omer, “Erdoğan’ın işlediği suçları görmüyorlar mı? Tüm gücümüzle sivillere yardım edeceğiz” şeklinde konuştu. DAİŞ’e karşı verilen mücadelede şehadete ulaşan savaşçılara dikkat çeken Omer, “Erdoğan, insanlıktan nasibini almamış bir ahlaksızdır. Topraklarımızı işgal etmek ve DAİŞ’i yeniden canlandırmak istiyor. Üzerimize saldığı çetelerin bizi katletmesini istiyor” şeklinde konuştu.


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here