Sisi: Libya’ya müdahaleye hazırız

0
698

Mısır Devlet Başkanı Abdel-Fattah El-Sisi televizyondan yayınlanan bir açıklama yaparak Libya’ya müdahaleye hazır olduklarını ve bu müdahalenin uluslararası meşruiyetinin olduğunu söyledi. Sisi, Arap Birliği’ni hafta başında ‘acil’ toplantıya çağırırken, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Mustafa El Sarrac toplantıya davet edilmedi. 

Libya aşiretlerinin liderleri, Mısır Savunma Bakanı ve Silahlı Kuvvetler Başkomutanı Muhammed Zeki, Genelkurmay Başkanı Muhammed Ferit ile Mısır’ın Batı Askeri Bölgesi’ni ziyaret eden Sisi, açıklamasında Mısır’ın müdahalesinin kara gücünü Libya aşiretlerinin oluşturacağını söyledi. 

Mısır’ın Libya’ya askeri müdahalesinin Birleşmiş Milletler anlaşması çerçevesinde savunma hakkı olarak meşru olacağını ve Tobruk’ta kurulu Temsilciler Meclisi’nin çağrısıyla gerçekleşeceğini belirten Sisi, isim vermeden doğrudan Türkiye’yi hedef aldı ve Ankara’yı Arap devletlerinin egemenlik haklarını ihlal etmek, bölge istikrarını bozmak ve teröristlere destek olmakla suçladı.

İlk kez Libya’ya yönelik askeri müdahaleden bahseden Mısır Devlet Başkanı, “Sabrımızı zayıflık olarak görenler yanılıyor. Libya’da barış ve huzuru sağlayınca güçlerimiz barış içinde çekilecek çünkü biz Libya’nın istikrarı ve güvenliğinden başka bir şey hedeflemiyoruz” diye konuştu.

Mısır’ın, Libya’ya yönelik hiçbir işgal amacı olmadığını belirten Sisi, “Biz işgalci değiliz. Güvenli, istikrarlı ve gelişmiş bir Libya istiyoruz” dedi. Libya’daki tarafları mevcut durumu koruyarak görüşme masasına çağıran Sisi, “Sirte ve Al-Jufra’nın” ülkesi için kırmızı çizgi olduğunu vurguladı.

Libya’nın terörist militanlardan temizlenmesi için kapsamlı bir barış çağrısı yaptıklarını ve Libya konulu bütün uluslararası konferanslara katıldıklarını hatırlatan Sisi, barış çözüm yollarını savuna geldiklerini de ifade etti.

Konuşması sırasına Libya’ya yönelik yabancı müdahalelerini eleştiren Sisi, şöyle devam etti:

“Dış müdahaleler sadece Libya’daki durumu kötüleştirmekle kalmadı, bölgesel ve uluslararası güvenliği de tehlikeye attı. Yabancı güçler Arap ülkelerinin egemenlik haklarını ihlal ediyor, bölgede istikrar istemiyor ve teröristlere hareket imkanı sağlıyor.”

Bir Libya aşiret liderinin “Libya aşiretleri adına” Mısır’ın Libya’ya askeri müdahalesini istemesi üzerine Sisi, “Mısır bir çağrı olursa Libyalı kardeşlerimizi desteklemeye hazırdır” cevabını verdi.

Öte yandan Reuters haber ajansı, Sisi’nin Mısır’ın bin 200 kilometrelik batı sınırındaki Libya’ya yakın bir hava üssünü gezerek buradaki tatbikatı izlediğini duyurdu.

Sisi’nin burada, “Türkiye’nin komşu Libya’ya müdahalesi karşısında ulusal güvenliğini korumak için”, üsteki hava kuvvetleri pilotları ve özel kuvvet personeline “Burada sınırlarımız dahilinde veya gerekirse sınırlarımız dışında her ana göreve hazır olun” dediği belirtildi.

Mısır ordusunun “bölgedeki en güçlü askerlerden biri” olduğunu belirten Sisi, kimseyi tehdit etmediklerini ancak kendi çıkarlarını savunmaya hazır olduklarını söyledi.

Sarrac hükümeti ise Sisi’nin açıklamalarının kabul edilemez olduğunu ve bunu ciddi bir tehdit olarak algıladıklarını duyurdu.

Libya, Türkiye’de de gündemin ilk sırasında. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Libya’da General Halife Hafter’i desteklediği gerekçesiyle Fransa’yı “NATO’nun güvenliğini tehlikeye atmak” ile suçladı.

Fransız Haber Ajansı’na (AFP) konuşan Kalın, “Libya’da biz meşru hükümeti destekliyoruz. Fransız hükümeti ise meşru olmayan savaş liderini destekleyerek NATO’nun güvenliğini, Akdeniz ve Kuzey Afrika’daki güvenliği ve Libya’daki istikrarı tehlikeye atıyor” dedi.

Kalın, Hafter güçlerinin Sirte kentinden çekilmesi şartıyla Libya’da bir ateşkesin sağlanabileceğini söyledi.

2015’teki duruma geri dönülmesi gerektiğini söyleyen Kalın, bu konuda Türkiye’nin Trablus hükümetini desteklediğini ifade etti.

Mayıs ayıyla beraber Hafter’e karşı hızlı bir ilerleyiş kaydeden Türkiye destekli UMH, Trablus’un batı sahilini, Vatiye Hava Üssü’nü, Trablus’un güney kırsalını ve Tarhuna’yı Hafter güçlerinin geri püskürtülmesi suretiyle kontrol altına aldı. Ardından Sirte yönüne doğru ilerleyişe geçti.

Bölgede UMH’nin saldırıları sürerken, Hafter güçleri ve UMH arasında yer yer çatışmalar yaşanıyor. 6 Haziran’dan bu yana süren çatışmalarda her iki taraf da sahada büyük bir kazanım elde edebilmiş değil.

Buna ek olarak bölgenin geleceği için Türkiye ve Rusya gibi aktörlerin dahil olduğu diplomatik görüşmeler de hız kazanıyor.

Mısır Cumhurbaşkanı el-Sisi, bu ayın başlarında Libya’da ateşkes çağrısında bulunmuş, ABD, Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) planı memnuniyetle karşılamıştı. Almanya ise, BM destekli müzakerelerin barış sürecinin anahtarı olduğunu açıklamıştı.

Ancak Türkiye, teklisi, “savaş alanında kayıp yaşayan Hafteri kurtarma girişimi” olarak değerlendirerek reddetmişti.

Merkezi Trablus’ta bulunan Ulusal Mutabakat Hükümeti, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere Türkiye, Avrupa Birliği ve uluslararası kurumlarca meşru kabul ediliyor ve destekleniyor.

Tobruk merkezli Hafter güçlerinin kontrolünde olan Temsilciler Meclisi’ni ise Mısır, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Fransa ve Rusya’dan destek buluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz