‘Siya Avê’ belgeselinin fragmanı yayınladı

0
845

Ilısu Barajı ile sular altında bırakılacak köylerden biri olan Ewte Köyü’nde yaşayan iki kadının hikayesini konu edinen “Siya Avê” belgeselinin fragmanı yayınladı.  

img

Su tutma işlemine devam edilen Ilısu Barajı ile Şırnak, Mardin, Siirt ve Batman’da yer alan ve aralarında 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf’in de bulunduğu 199 yerleşim yeri sular altında kalacak. Baraj kapaklarının kapatıldığı Temmuz ayından bu yana en az 35 köy sular altında bırakıldı. Gölet havzasının günden güne büyümesi ile su altında bırakılacak köylerden biri ise Siirt’in Kurtlan ilçesine bağlı Ewtê Köyü (Çeltikbaşı).  

Sular altında kalacak bu köyde yaşamış iki kadının hikayesini konu alan “Siya Avê” adlı belgesel filmin çekimleri  tamamlandı. Yapımını ajansımızın üstlendiği, yönetmenliğini ise ajans muhabirlerinden Metin Yoksu’nun yaptığı belgeselin çekimlerinin tamamlanması ile fragmanı yayınlandı.  

BARAJIN ESAS YAPILIŞ AMAÇLARI SORGULANIYOR 

Belgesel, Ewtê Köyü’nde doğup büyüyen iki kadının hikayesine odaklanıyor. Sular altında kalacak köylerini son kez ziyaret eden her iki kadının ortak özelliklerinden biri anılarının geçtiği köyleri için yaktıkları ağıtlar. 

Her iki kadının yaşadıkları üzerinden Diyarbakır Surları’ndan Hasankeyf’e, Hasankeyf’ten Ewtê Köyü’ne ve Ilusu Baraj bendine uzanan çekimlerle “Siya Avê”, barajın esas yapılış amaçları sorguluyor.   

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz