SOHR: Türkiye işgal saldırılarında DAİŞ çetelerini kullanıyor

0
741

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Türkiye’nin “Suriye Milli Ordusu” adı altında bir araya getirdiği çeteler arasında DAİŞ çetelerinin de olduğuna dair ellerinde bilgi ve belgeler bulunduğunu aktardı.  SOHR, DAİŞ çetelerinin farklı isimlerle Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük işgal saldırılarında yer aldığını vurguladı.

Türk askerleri ile birlikte işgal saldırılarında yer alan bir DAİŞ’li çetenin kod ismiyle bilgilerini de paylaşan SOHR, Ebû Usame El-Şamî kod ismiyle tanınan DAİŞ’li çetenin, 1993 yılın Şam’da doğduğunu ve 2012 yılında Doğu Guta’da El-Nusra’ya ardından 2014 yılında ise DAİŞ’e katıldığını belirtti.

SOHR, Doğu Guta, Süveyde ve İdlib’de DAİŞ adına vahşi saldırılarda bulunan Ebû Usame El-Şamî isimli çetenin 2017 yılında İdlib’de Türk askerleri tarafından eğitildiğini belirtti. Türk askerlerinin eğitimin ardından B.X.A ismini alan çetenin Efrîn’e dönük işgal saldırılarında da yer aldığını belirten SOHR, çetenin artık Türkiye’ye bağlı çete grupları arasında faaliyet yürüttüğünü aktardı.

SOHR, söz konusu çetenin şimdi de Girê Spî’de bulunduğunu ve El-Hemza çete grubunun “Özel Kuvvetleri”nde faaliyet yürüttüğünü söyledi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here