Sol Parti,Türk devletinin kimyasal silah kullandığına dair bilgileri Alman Meclisi’ne taşıdı

0
162

Sol Parti, Medya Savunma Alanları’nda Türk devletinin kimyasal silah kullanıldığına dair bilgileri Federal Alman Meclisi’nin gündemine taşıdı.

Türk devleti, Güney Kürdistan toprakları içerisinde Kürdistan özgürlük gerillasına dönük aylardır sürdürdüğü işgal saldırılarında sık sık kimyasal silahlara başvuruyor. Birçok gerillanın uluslararası kuruluşlarca yasaklanan bu silahlarla katledildiğine dair geçtiğimiz günlerde HPG Basın İrtibat Merkezi’nin ayrıntılı açıklamaları oldu.
Almanya’nın muhalefet partilerinden Sol Parti ise Türk devletinin kimyasal silah kullandığına dair yapılan açıklama ve haberleri Federal Meclis’in gündemine taşıdı. Sol Parti Milletvekili Gökay Akbulut’un öncülüğünde hazırlanan soru önergesinde, “Alman Federal Hükümeti, Türk ordusunun ‘Pençe-imek ve Pençe Yıldırım Operasyonu’ adıyla yürüttüğü harekatta PKK güçlerine yönelik kimyasal silah kullanıldığına dair bilgi sahibi midir” sorusu yöneltildi.

AKBULUT: ALMANYA SESSİZLİĞİNİ BOZMALI

Kürt medyasında bu konuda yer alan ayrıntılı haberlerin kaynak gösterildiği soru önergesine Federal Hükümet’in önümüzdeki hafta cevap vermesi bekleniyor.
Sol Partili Akbulut ise ANF’ye verdiği demeçte, yayımlanan görüntülerde Türk devletinin kimyasal silahlara başvurduğu bilgisinin kanıtladığını belirterek, uzmanların inceleme başlatmasını istedi.
Almanya’nın tavrına dikkat çeken Akbulut, şöyle konuştu: “Almanya’nın bu konudaki sessizliğini bozarak artık harekete geçmesi gerekiyor. Çünkü bu konudaki sorumluluk Türkiye ile güçlü siyasi, askeri ve diplomatik ilişkileri olan ülkelerin başında gelen Almanya’ya da düşüyor. Örneğin Almanya, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nü (OPCW) harekete geçirebilir.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here