Sonsuz bir serüvendir Aşk

0
364

Anladım

Bir kentin bulvarında beklemekmiş aşk

Şimdi bir dağın zirvesinde

Gözlerim o bekleyişe takıldı

Göğün pürüzsüz mavimsi hüznünde

Yeryüzünde yalnız serüvencisinin adımları.

Anladım

Ne yer ne de gök

Yüzünü bana vermeyecek.

Düştük yollara

Asırlar eskiten adımların izinde

Kendi öykümüzün serüvencisiydik

Umut kırıntıları biriktirmek

Ve serpmekti yeryüzüne ütopyamız.

Nazlı ülkenin parçalanmış ıssızlığında

Az vurulmadık

Oysaki aşkın kanla büyütüldüğü

Bir çiçeği avuçlayacaktık

Belki bizim kanımızla

Yeniden aydınlığa kavuşur

Yapraklarını açar diye

Düştük yollara

Bitimsiz serüvenin

Hülyasında yıkanmak için

Anladım

Sonsuz bir serüvendir aşk.

Anladım

Ne yer ne de gök

Vermeyecek yüzünü bana.

Bir seher vakti özgürlüğe yol aldı Zilan kızı… Süngülerle anne karnından çıkartılan Zilan çocuklarının intikam ateşini yüreğinde taşıyan Filiz Aslan başka bir yaşama doğru yol aldı. Van’ın göz kamaştıran Süphan, Artos, Kato ve Elek dağlarından esen rüzgarlar eşliğinde yürüdü… Ovalarda yeşeren laleler, nergislerin kokusunu taşıdı. İçindeki intikam öfkesi bir ateş topuna dönüştü. Dağlarla bütünleşti, Serhat’ın asi kadını dağlara aşık oldu.

Tarihin birçok önemli dönemlerine şahitlik yapan Van şehrinde tarih yaprakları 1972’yi gösterdiğinde yaşama gözlerini açtı. Ailenin yedinci çocuğu olarak dünyaya geldi, gözlerini yeni bir yaşama açtı. Adını “Filiz” koydular. Temsilcisi olacağı özgür yaşamın filizlendiğinin habercisiydi bu isim aynı zamanda. Bir halklar mozaiği olan Qelqeli’de büyüdü. Kasabanın gökkuşağı gibi rengarenk yapısı Leyla yoldaşın hoşgörülü, kucaklayıcı ve empati duygusu güçlü kişiliğinin şekillenmesinde önemli bir rol oynadı. Farklılıkları hep zenginlik olarak gördü Filiz. Henüz dört yaşındayken annesini kaybetti. Yerinde duramayan, kabına sığamayan özelliği onu hep sıra dışı şeylere itiyordu. Yaşamı da sıra dışı oluyordu. Ümidi, sevinci ve neşesi sonsuz gibiydi… Leyla yoldaş Van’daki gençlik yıllarını gerçeği, hayata, insana ve elbette kendine dair gerçeği arama ve öğrenme çabasıyla geçirdi. Büyüdükçe sömürgeci sistemin gerçeğiyle tanıştı. On sekiz yaşında ailesiyle birlikte İstanbul’da bu gerçekliği daha iyi gördü.  Bu paslı zincirlerden kurtulmanın tek yolunun hakikat olduğunu anladı.

1993 yıllında bir gün İstanbul’dan Serhat’a giden bir otobüse bindi. Böyle başladı Filiz’in hayatının en uzun yolculuğu. Bu uzun yolculuğu ikinci yeni yaşamına doğuşuydu. Yeni yaşamında Leyla adını aldı. İlk durağı ‘muhayyel Kürdistan’ın gömülü olduğunun’ yazıldığı Ağrı dağı oldu ve Tendürek’e doğru yürümeye başladı. İlk gerilla yıllarını şiddetli bir savaşın yaşandığı Tendürek’te geçirdi. Direnişin yaşamla eşdeğer olduğunu burada anladı. Buradan Doğu Kürdistan’a geçen Leyla Agiri yoldaş, Zagros’tan Kandil’e, Başur’ê Kürdistan’ın her dağında gerillacılık yaptı. 1996 yıllında Önder APO’nun bulunduğu sahada eğitim görmesi, Önder APO’yu tanıması bilinci ve iradesini daha fazla pekiştirdi. Leyla yoldaş, Önder APO’yla ilk tanıştığı günleri şöyle anlatıyor; “Önderlik sahasında herkes oradaki atmosferden çok etkileniyordu ve büyük bir sessizlik hakimdi, sanki birileri konuşursa o anki sihir bozulacakmış gibiydi. Önderlik yemek üzerinde bizimle konuşurken, şakalaşırken, sorular sorarken bile yine de hiç kimse konuşmuyordu ve herhangi bir aktivitede bulunmuyordu. Bir şaşkınlık ve heyecan olduğu için böyle bir atmosfer ortaya çıkmıştı.”

Özgürlük yolculuğunun her adımında üstlendiği birçok zorlu görevi başarıyla yerine getirdi. Önder APO’yla doğru söyleşen bir militan oldu. Kürdistan devrimi, kadın devrimi, mücadelemiz, dünyada kapitalist modernite elinin değmediği, emek ve sevgi üzerine kurulu özgür bir yaşamın mümkün olacağını tüm dünyaya kanıtladı. Özgürlük mücadelesinin askeri, ideolojik ve toplumsal alan çalışmalarında uzun yıllar yönetim düzeyinde görev yapan Leyla yoldaş, gerillada iyi bir komutan ve eğitmen olarak, toplumsal alan çalışmalarında sistem ve inşayı geliştirici özelliğiyle öncülük yaptı. Uzun yıllar gerilla komutanlığı ve YJA-STAR komuta konsey görevi, YJA, KJK koordinasyon çalışmalarında üst düzey görev aldı. Toplumsal alan çalışmalarında ise direk yönetim sorumluklarını üstlendi. Leyla yoldaş, Saralarla başlayarak günümüze kadar gelen direniş ve özgürlük çizgisinin, APOCU kadın özgürlük çizgisinin en etkili, aktif temsilcisi oldu.

Kürdistan dağlarının her bir karış toprağı binlerce şehidimizin ayak izleriyle doludur ve onların yoldaşlığıyla kutsanmıştır. Şehit Leyla Agiri yoldaş şahsında Haziran şehitlerine sözümüz yarattıkları devasa mücadele mirasını zaferle taçlandırmak ve şehitlerimizin bizlere bıraktığı özgürlük hayallerini gerçekleştirene dek direnişi, mücadeleyi büyütmektir.

PAJK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz