Sur Ana Davası’nda bir ağırlaştırılmış müebbet daha

0
1111

Sokağa çıkma yasakları döneminde Sur’da kalanlara ilişkin açılan davalar kapsamında yargılanan Mehmet Şirin Kaya’ya “ülke bütünlüğünü bozmak”tan ağırlaştırılmış müebbet ve “mağduru belli olmayan kamu görevlisini öldürmeye teşebbüs”ten ise 13 yıl hapis cezası verildi.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2016’da ilan edilen sokağa çıkma yasakları döneminde, ilçede mahsur kalan 26’sı tutuklu 47 kişi hakkında “Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak” ve “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan ve daha sonra ayrılan dosyalar şeklinde yargılamaların sürdüğü Sur Ana Davası’nda Mehmet Şirin Kaya ve Burhan Balta hakkında açılan davanın duruşması görüldü.

Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, Kaya ve Balta, avukatları Ferhat Kılınç ile duruşmada hazır bulundu. Duruşmada, iddia makamı daha önce verdiği mütalaasını tekrarlayarak sanıkların “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma” ve “Mağduru belli olmayan kamu görevlisini öldürme” suçundan cezalandırılmasını istedi.

‘MAHALLEM SUR’DA 4 YILDIR TUTUKLUYUM’

Mütalaaya karşı Kürtçe savunma yapan Kaya, üzerine atılı suçu işlediğine dair dosyada somut delil olmadığını belirterek, kendi hakkında teşhis yapan tanıkların ifadelerinden vazgeçtiğine işaret etti. Kaya, “Benim mahallem Sur’dadır. Ailemle 23 yıldır orada yaşamaktaydım. 4 yıldır tutukluyum. Mağdurum tahliyemi ve beraatımı istiyorum” dedi.

‘TANIKLAR TEŞHİSLERİNDEN VAZGEÇTİ’

Kaya’nın avukatı Ferhat Kılınç ise müvekkili hakkında iddianamedeki 3 tanığın teşhis beyanından vazgeçtiğine işaret ederek, “Tanıklar mahkeme huzurunda teşhislerinden vazgeçti. İfadelerin kendilerine ait olmadığını söyledi. Teşhisler hukuka aykırı düzenlenmiş. Sur’dan yaralı olarak çıkarılıyor. Hastaneden daha narkozun etkisindeyken alınıp ifadesi alınıyor. Müvekkil Sur’da yoğun çatışmanın ortasında kalmıştır. Bununla ilgili fotoğrafları mahkemeye sunduk. Sur’da mağdurdur, dosyada sanık olmaması gerekir. Beraatını talep ediyorum” diye belirtti. 

‘DELİL OLMADAN AĞIR CEZALAR İSTENİYOR’

Son sözü sorulan sanık Kaya, “Delil olmadan ağır cezalar istenmektedir. Bu ne vicdani ne de hukukidir. Beraatımı istiyorum.” dedi.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBEET CEZASI

Verilen aranın ardından mahkeme heyeti, Kaya’ya “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak”tan ağırlaştırılmış müebbet, “Mağduru belli olmayan kamu görevlisini öldürmeye teşebbüs”ten ise 13 yıl hapis cezası verilmesine karar verdi.

SANIK BALTA’NIN DURUŞMASI ERTELENDİ

Kaya’nın duruşması ardından, sanık Burhan Balta’nın görülen duruşmasında, eksik hususların giderilmesi ve tanık Mehmet Salih Pasin’in dinlenmesi için duruşma 24 Mart’a ertelendi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here