Sur’da iki suç örgütü üyesi: Kayyum ve il başkanı

0
204

‘Dolandırıcılık’, ‘fuhuşa aracılık etmek’, ‘ihaleye fesat karıştırmak’ gibi 26 suçtan yargılanan, müteahhitliğe soyunduktan sonra ismi yerel gazetelerde ‘vergi yüzsüzleri’ arasında yer alan Diyarbakır MHP İl Başkanı Cihan Kayaalp ile MHP kontenjanından Sur’a kayyum olarak atanan Sur Kaymakamı Abdullah Çiftçi ortak kütüphane açtı geçen haftalarda. 

‘Dolandırıcılık’, ‘fuhuşa aracılık etmek’, ‘ihaleye fesat karıştırmak’ gibi 26 suçtan yargılanan, müteahhitliğe soyunduktan sonra ismi yerel gazetelerde ‘vergi yüzsüzleri’ arasında yer alan Diyarbakır MHP İl Başkanı Cihan Kayaalp ile MHP kontenjanından Sur’a kayyum olarak atanan Sur Kaymakamı Abdullah Çiftçi ortak kütüphane açtı. Sur ilçesinde açılışı yapılan kütüphaneye, 6 yıl önce Ege Üniversitesi’nde öğrenciler arasında yaşanan kavgada öldürülen ülkücü Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun ismi verildi.

30 milyon bütçeye 125 milyon 736 bin borç

38 milyon bütçesi olmasına rağmen, Sayıştay’ın 31 Aralık 2019 tarihi itibariyle yaptığı denetimde toplam 125 milyon 736 bin 316 TL süresi içinde ödenmeyen ve yapılandırılan borcu bulanan Sur Kayyumu Abdullah Çiftçi ile MHP İl Başkanını ortak noktada buluşturan ise ülkücü kökenli olmaları.

Kayyum Çiftçi, 23 Şubat tarihinde sosyal medya hesabından kütüphanenin açılışını fotoğrafı ile birlikte şöyle duyurmuştu: “Üniversite öğrencisi iken şahadet şerbetini içen Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nu rahmet ile yad ediyorum… Mekanı cennet olsun…”

18 milyonluk ihale ‘pazarlık usulü’ ile kime verildi?

Sur Kayyumu hakkında, aynı şekilde Sayıştay denetçileri tarafından kayıtlara alınan ve bedeli 18 milyon 290 bin TL olan 9 ayrı ihalenin kanunda belirtilen ‘açık ihale’ değil de ‘pazarlık usulü’ ihale yapıldığı yönünde not düşülmüş ancak bu konuda herhangi bir soruşturma açılmamıştı.

Karanlık bir geçmişe sahip il başkanı

Dedesi Silvan’ın Boşat (Boyunlu) köyü Ermenilerinden olan MHP İl Başkanı Cihan Kayaalp’in geçmişi ise karanlıklarla dolu. 2007 yılına kadar Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı’nda İstihbarat Albay olarak görev yapan Albay Kemalettin Ercan’ın himayesi altında karanlık işlerde bulunan Kayaalp, Bağlar ilçesinde ‘Gençlik ve Temiz Toplum Derneği’nin başına getirilmişti.

Amed’de halen Asur Spor Kulübü Başkanlığını da yapan Kayaalp’in ismi ise ilk kez Temmuz 2007 yılında Ankara ve Amed merkezli yürütülen organize suç örgütü operasyonunda ortaya çıkmıştı.

‘Vatansever Kuvvetler’ adlı çeteye yönelik yürütülen operasyonlarda, Kayaalp de Gençlik ve Temiz Toplum Derneği Başkanı olarak tutuklanmıştı. Çete üyeleri hakkında hazırlanan 45 sayfalık iddianamede, “Nitelikli dolandırıcılık, haraç, evrakta sahtecilik, tarihi eser kaçakçılığı, çatışmalarda ölen polis ve asker eşlerine ev vaadinde bulunmak, suç işlemek için çete kurmak, yargı görevini yapanlara baskı ve nüfuz icra ederek ve menfaat karşılığında sanık lehine etkilemeye çalışmak; hakim ile savcıların ün ve makamlarını kullanmak suretiyle ceza indirimi ve tahliye talebi olan sanık yakınlarından menfaat sağlamak, kamu görevlileriyle ilişkileri olduğundan kamuda memur olarak işe girmek isteyenlerden menfaat temin etmek; tehdit, ihaleye fesat karıştırmak, fuhuşa aracılık etmek, petrol boru hattından hırsızlık yapmak” gibi 26 ayrı suçtan toplam 835 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

Bir yıldan fazla bir süre tutuklu kalan Kayaalp, Kasım 2008 tarihinde tahliye edildi.

‘Vergi Yüzsüzü’ diye gazetelere ilan verilmişti

Tahliye edildikten sonra ticarete soyunan Kayaalp’in kurduğu şirketin, 2013 ve 2014 yılları arasında 3 kez, 0001, 0015, 0032 vergi türü ile vergi kaçırdığı tespit edilmiş ve Ziya Gökalp Vergi Dairesi tarafından yerel gazetelere “vergi yüzsüzleri” diye ilan verilmişti.

Askeriye ihalelerini aldı

Karanlık geçmişi ile gündeme gelen MHP İl Başkanı Cihan Kayaalp’in kurduğu şirket aracılığı ile Özel Kuvvetler Diyarbakır Seferberlik Bölge Başkanlığı genel onarımları, Eğil İlçe Hükümet Konağı genel onarım işi, Kulp Yatılı İlköğretim Bölge Okulu onarım işi ile Çermik, Lice, Hani İlçe Jandarma Komutanlıkları ihaleleri aldığı ise devletin kayıtlarında mevcut.

Kayyumun gıda kolilerini yakınlarına dağıttı

Kayaalp’in adı en son geçen yıl Ağustos ayında, Amed kayyumu tarafından verilen gıda yardım kolilerini dağıtmayarak yakınlarına dağıttığı iddiasıyla gündeme gelmişti. Kayapınar eski MHP İlçe Başkanı Zeynel Can, basına yaptığı açıklamada, Kayaalp’in AFAD çadırından kümes yaptığını ve Diyarbakır Büyükşehir kayyumunun verdiği gıda yardım kolilerinin bir bölümünü akrabalarına ve 80 paketini de hayvanlarına yem olarak dağıttığını ifade etmişti. Açıklamalarından sonra ölüm tehdidi aldığını belirten Can, daha sonra Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

YILMAZ KAYA/AMED

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz