Tahran Feşfuye Cezaevi’nde Kürt tutsak işkenceyle katledildi

0
179

Kürdistan İnsan Hakları Ağı (Tora Mafê Mirov a Kurdistanê) tarafından yapılan bir habere göre 22 Eylül’de Rojhilatê Kurdistanê İlam’a bağlı Sirwan bölgesinden 23 yaşındaki Emîr Hisên Hatemî isimli bir genç Tahran Feşfuye Cezaevi’nde gördüğü işkence sonucu yaşamını yitirdi.

Dün Feşfuye Cezaevi’nin önünde toplanan gencin yakınları rejim yetkililerinden konu ile ilgili açıklama istedi.

Emir Hisên’nin yakınlarından birinin konu ile ilgili Kürdistan İnsan Hakları Ağı’na yaptığı açıklamada Emir Hisên’nin 10 gün önce babasının aracının alınması için Tahran’daki polis merkezine gittiği, eski bir dosyasında yer alan para cezası için gözaltına alınp Feşfuye Cezaevine gönderildiği ifade edildi.

Emîr Hisên’in son olarak 21 Eylül’de babası ile yaptığı telefon görüşmesinde cezaevinde ağır bir işkenceye maruz kaldığını ve hastaneye gönderileceğini söylediği belirtildi.

Ailesinin daha sonrasında Emir Hisên’i görmek için hastaneye gittiği belirtilen açıklamada rejimin buna müsaade etmediği bir gün sonrasında ise Emir Hisên’in ölüm haberini aldıkları ifade edildi.

Ailesinin Feşfuye Cezaevi önünde toplanmasının ardından cenazenin aileye teslim edildiği ve defin işlemleri için Sîrwan Lerênî köyünü gönderildiği bildirildi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here