Tanrıçalar özel gücü çok iyi örgütleyenlerdir

0
425

Abdullah ÖCALAN

Kadınlara ilişkin yarım kalan yaşam projem vardı. Onun içeriği doldurulabilir. Çünkü özü verilmiştir. Özgürleşme mücadeleleri devam etmeli ve sonuna kadar gitmelidir. Özgür kadın yürüyüşü bana göre halen en haklı mücadele ve sonuna kadar gidebilir. Yaşam ve barış üzerindeki etkisi düşünülmeli. Yenisi yaratılmalı. Özgür kadın benim için idealdi. O davam sonuca gidebilmeli. Özgürleşen kadın nasıl istiyorsa, kendileri kendi kararını verebilirler. Üzerine yoğunlaşmak çok heyecan verici. Kendileri kendi kararlarını verebilirler. Ben empoze edemem. Kesin yaşam ve erkekle ilgili olarak özgürleşen kadın nasıl istiyorsa öyle davranmalı. Dayanışma ve mücadelelerini geliştirebilirler.

Özgür kadın hareketinin bağımsız bir parti olarak kendini deklare etmesi ilginç bir şey. Çok olumlu. Analar, kızlar barış eylemleri yapsınlar. Özgür barış kişiliğinin bombaları haline gelsinler. Kadın partisinin birinci görevi, barış partisi olmaktır. Barış çok cesur bir duruş şeklidir. Barış kişiliği en yaratıcı, en cesur, en savaşçı, en özgür kişiliktir. Savaş ve vahşi şiddet, gelişmemiş kişiliklerin işidir. Kadının doğası barıştan yanadır. Ama meşru savunma hakkı her zaman vardır. Zorbaya, haksıza boyun eğmemek lazım. Boyun eğmek çok kötü bir tutumdur. Kendiniz de masum insanlara, suçsuzlara, korumasızlara şiddet uygulatmayın. Doğrular beni ayakta tutuyor. Cesur ve çalışkan olmalısınız. Sürekli insanın kendisini yaşama hazırlaması lazım. Aynı kalınarak yaşanmaz. Ben yaşamadım. Bu biçimde yaşanmaz, yaşanmayacak. Elli küsur yaşımı geçtim. Halen kendimi yaşama hazırlıyorum. Ama duygular korkunç gelişmiş. İnsan ilişkilerine yaklaşım var. Rafine olmuş, süzülmüş. Felsefe, ahlak, devlet, toplum ve insan anlayışı var. Benim tutsaklığım halkın tutsaklığıdır. Toplumsal dönüşüm var. Çok yoğun duygularla yaşamın kendisini türküleştirmek, türkü dili yapmak lazım. Başından beri savaşa en karşı kişilik benim. Benim bu çabam zaferi sağladı.

Özgür kadın hareketine ilişkin de özgür yaşam konusunda sınırsız saygı, sevgilerimi belirtiyorum. Yarım kalan özgür yaşam projesini sürdürsünler, geliştirsinler. Sanatın, yeni yaşamın yüceliği, seçkin örneği, güzelliğin kişiliğini temsil edebilirler, namusu, şerefi temsil edebilirler. Sabırlı olsunlar.

Dünyada ilk kadın partisi herhalde, ileri bir adım. Güçlenmeye çalışıyorlar. Sanat okulları var. Ona kaydolsunlar. Politik eğitim çok gerekli. Barış çalışmaları geliştirilmeli. Sanat kişiliği geliştirilmeli. Kadının fiziki özgürleşmesinden tutalım, ruhi şekillenmesine kadar bizde müthiş bir eğitim vardı. Demokratik cumhuriyeti anlamamız için demokratik kültürünüzü geliştirmeniz gerekir. Felsefe ve demokrasi üzerine çok yoğunlaşın. Büyük araştırmalar yapmanız gerekiyor. Yaşamı üretmek için, en büyük savaşı üretiyorum. Müzik, edebiyat çok önemli. Bu dönemin sanatını yakalamak gerekiyor.

Kadın barış, kadın özgür yaşam diyorum. Kadın mücadelesinde biraz daha derinleşin. Tanıdığım kadın grubu biraz inatçıdır. Asırlık şeyi olabilecek bir çalışmadır. Benim bazı pratik önerilerim olacak. Örneğin, Hristiyanlıkta aziz, azizeler var. Ben bunu da önermiyorum. Günümüzde feminist hareketler var. Onlar da kopuyor. Bu daha özgün, daha radikal bir oluşumdur. Aynı parti birliği içinde yer almalarını da zorlar. Kadın çalışmaları barış döneminin çalışmalarına yansır. Kadının gösterdiği müthiş bağlılık, barış etkinliğine dönüşürse muazzam infilak olur.

Erkek tarafının özgür kadın partisinin özgünlüğünü, farkını görmesi gerekir. Erkek gittikçe tepki gösterecek. Egemenliklerinden kolayca vazgeçmeyeceklerdir. Kendilerini yere atacaklardır. Erkek tarafının hiç konuşmaması lazım. Yapacağı bir yardım varsa pratikte yapsınlar. Kadın için emniyet tedbirlerini alabilirler. Ama beyinsel tedbirler olmaz. Güçleri varsa kendilerini değiştirip, dönüştürmeye uğraşsınlar. Bu böyle gelişecektir. Ben olsam hiç konuşmam. Dinlerlerse dinlerler. Erkek ağırlıklı bir biçim vermek, tepki, öfke yaratır. Serbest bırakılmalı. Eleştiriler yapılabilir. Yoksa reel sosyalizm gibi bir şey olur. Bu biraz benim yürüttüğüm çalışmaydı. Tümüyle red biçiminde gelişecek. Erkeğin kurallarına tepki olarak patlamadır. Bin yıllık erkeğin eliyle gelişmiş yaşam tarzına tepkidir. Uzun sürebilir.

Bu işin özünde cins çelişkisi var. Cins, kinini öfkesini ortaya çıkarır. Çelişkiyi tanımak gerekir. Onun kuvvetini tanımak gerekir. Ne sanıyorlar çelişkiyi? Konu hayli karmaşık. Cins şeyi o kadar önemli değil demek doğru değildir. O kadar basit değil. Bu savaşın cins savaşımı, özgünlüğü var. Konunun muazzam karmaşıklığı var. Kişisel tatmine, cinselliğe indirgememek gerekir. Cinsellik bambaşka bir tahlili gerektirir.

Kadın hareketinin doğuş sancısı çektiği söylendi. Ben 40 yıldır bu sancıyla yaşıyorum. Kadının kendini değiştirmesi gerekir. Çok derin açmaları gerekir. Tanrıçalar, özel gücü çok iyi örgütleyenlerdir. Alanın derinleşmeye ihtiyacı var. Bunun özgünlüğü var. Karşılıklı dayatmalara gerek yok. Bizim projenin özgünlüğü var. Özgür düşünce, özgür beyin, büyük bir düşünceye, yaşamaya ihtiyaç var. Reel sosyalizm gibi olmamalı. Hiç bu konuda kendinizi kandırmayın. Ödenmesi gereken bedel var. Kargaşa ve saptırma olmamalı. Acele etmesinler. Demokratik tartışma olsun. Demokrasi gücünü getirecektir.

Özgür kadın iradesi doğru. Erkek fazla karışmamalı. Anlaşmak için özgür olmak gerekir. Benim felsefeme göre özgür kadın yaratılmalıdır. Özgür iradeye saygılı olmak gerekir. Başarılı olursa yücedir, selamlarız. Ben bir erkek olarak harem kurabilirdim, çoluk çocuk sahibi olabilirdim. Ancak ben özgür kadın çalışmasını yaptım.

Kadına şunu öneriyorum; kendini meta olmaktan çıkarsın. Bütün pozisyonumda bu benim için felsefik özgürlük yaklaşımıdır. Bu yaklaşımı halen de sürdürüyorum. En derin, en etkin, ince, kapsamlı, insanın egemenlik konusu olmuş, mal olmuştur. En eski sınıf, en eski metalaşma ögesi olmuş. Duygularının kölesi kadın öyle bir olay ki, para gibi bir şey, mal ve kadın, para ve kadın arasında sıkı bir ilişki var. Kadın ile barış arasında, özgürlük arasında sıkı bir ilişki var. Ticaret ve devlet daha çok erkek işi, kadının toplumdan dıştalanmasını getirir. Bu erkeğin işine geliyor. Biraz klasik anlamda erkeğin öldürülüşü ile anlaşılabilinir. Ben biraz aştım, iddia ettim. Buna gücünüz var mı? Özgürlük ne kadar istiyorsunuz? Ne kadar gücünüz var? Özgürlük istiyor musunuz? Bir çok kızımız kendini yaktı. Çok üzüldüm. Bu yaklaşım özgürlükle ilgili, bu yüzden oldu. Yine de bana göre bu özgürlüğe saygı duymak gerek. Özgürlük aktüalite haline gelmiştir.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here