TEV-DEM: Irak ve Kürdistan Hükümeti’nin, sorumluluklarını yerine getirmesi çağrısında bulundu

0
525

Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM), Türk devletinin Şehit Rustem Cudi (Maxmur) Kampı’na düzenlediği saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

Türk devletinin, tüm dünyanı saran Koronavirüs krizini Kürtlere karşı savaşta fırsata çevirmeye çalıştığına işaret edilen açıklama şöyle devam etti:

“Birleşmiş Milletler (BM) Koronavirüs salgını ile daha etkin bir mücadele için başta Ortadoğu’da olmak üzere her yerde ateş ilan edilmesini istedi. Fakat gerçek şu ki savaştan daha tehlikeli olan virüs için yapılan bu ateşkes çağrıları, uluslararası güçlerin çıkarlarını korumak için yapılmıştır.

‘HALKLARIN İRADESİNE BU KADAR SALDIRAN BAŞKA BİR DEVLET YOK’

Dünya üzerinde halkların iradesine en çok saldıran devlet Türk devletidir. Türk devleti Kürt, Ermeni, Süryani ve Asuri halklarına karşı soykırım gerçekleştirmiştir. Bu süreçte saldırılarını durdurması için çağrılar yapıldı ancak Türk devleti Irak’taki krizi fırsat bilip KDP’nin desteğini de arkasına alarak Maxmur Kampı’na saldırmıştır. 3 kadının yaşamını yitirdiği bu saldırı karşısında Irak ve Kürdistan Bölgesi hükümetleri sessiz kalmıştır.

ÇAĞRI

TEV-DEM olarak vahşi saldırıları ve bombardımanı kınıyoruz. Bağdat ve Hewlêr hükümetlerine, özelikle de Maxmur Kampını abluka altında tutan KDP’ye bir an önce sorumluluklarını yerine getirmeleri çağrısında bulunuyoruz. Türk devleti bu abluka ile Maxmur halkını aç ve susuz bırakmak istiyor. Bu insanlar terörist değil sivildir. Fakat Türk devleti mevcut krizi fırsata çevirerek Maxmur halkına saldırmıştır”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here