Til Hemis’te 17 şehit için tören

0
717

Onur Direnişi’nde şehit düşen 17 savaşçı için Til Hemis’te düzenlenen merasime yüzlerce kişi katıldı. Katılımcılar şehit ailelerine baş sağlığı dileklerinde bulundu.

Til Hemis Şehit Aileleri Meclisi, 12 Ekim’de Serêkaniyê’de şehit düşen ve Onur Direnişi’nin 17 Arap şehidi için tören düzenledi.

Til Hemis’teki Tarım Merkezi’nde düzenlenen merasime kentteki sivil kurumların üyeleri, QSD komutanları, TEV-DEM ve PYD temsilcileri, Til Berak ilçesindeki yurttaşlar, Qamişlo Kantonu Şehit Aileleri Meclisi ve Til Hemisliler katıldı.

Merasimin düzenlendiği alan Onur Direnişi’nde şehit düşenlerin fotoğrafları ve QSD bayrakları ile donatıldı.

Törende QSD savaşçıları tarafından şehitler için askeri tören düzenlendi. Törenin ardından QSD adına Mazlum Koçer, TEV-DEM adına Dijwar Ehmed Axa, Qamişlo Kantonu Şehit Aileleri Meclisi Eşbaşkanı Mazlum Hesen ve Kongreya Star adına Henifa Mihemed konuşma yaptı.

Şehit ailelerine, bölge halkına baş sağlığı dileklerinde bulunan konuşmacılar, Türk devletinin DAİŞ’in gerçek yüzü olduğunu ve bölge halkına karşı karanlık bir tarihe sahip olduğunu kaydetti.

Konuşmacılar sonuna kadar şehitlerin yolundan gideceklerini belirtirken, Şehit Îymen Hêbê’nin amcası da “Ya zafer ya ölüm” dedi.

Daha sonra Til Hemis Şehit Aileleri Meclisi Eşbaşkanı Salih Xelef, şehitlerin şehadet belgesini okuyup ailelerine teslim etti.

Merasime katılanlar 17 şehidin ailelerine baş sağlığı dileklerinde bulundu.

Anılan şehitlerin isimleri şöyle; Salim Nasir (Rojvan Ceza), Abdulmalik Ayîd (Cemil Herb), Mehmed Ayid (Esmer Zagros), Mehmûd Xewaf (Munîr Til Hemîs), Malik Numan (Hogir Fesfas), Ehmed Ali (Sincar Til Hemîs), Eymen Hêbê (Tifêhî Til Hemîs), Mihemed İbrahim (Lewend Til Hemîs), Xalid Nasir (Ciwan Soqar), Telal Xilêf (Armanc Qurtiba), Raxib Ehmed (Zeyîm Dêrik), Muhsin Fihan (Sîpan Til Hemîs), Rebah Ehmed (Diyab Qamişlo), Fehed Rehîl (Serdar), Mihemed Ehmed (Şiyar Til Hemîs), Read Siwêlih (Qehreman Sekar) ve Ehmed Abîd (Şêrzat).


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here