Times: Çin ölüleri gizlice gömüyor

0
663

Amy Qin ve Cao Li imzalı makalede, Çin hükümetinin birçok cesedi gizlice gömdüğü, halka da cenazeleri gizlice gömmeye zorladığı ifade edildi.

Aynı zamanda cenazelerin de yakından izlendiği ve Çin istihbaratınca fotoğraflandığı rapor edildi.

dio Free Asia’nın (RFA) bölgeden aktardığı habere göre Çin’in Vuhan şehrinde ölü yakma merkezleri sürekli çalışıyor. The New York Times, gerçek ölü sayısının 40 binden fazla olduğunu iddia ediyor.

Çin hükümeti, salgının gerçek boyutlarından ve taşıdığı risklerden erkenden haberdar olmasına rağmen bunu gizlemekle suçlanıyor. Çin hükümeti, coronavirüs uyarısını salgının patlak vermesinden 3 hafta önce yapan Çinli bir doktoru susturmuştu. Söz konusu doktor olay sonrası enfekte bir hastanın tedavi sürecindeyken 10 gün sonra coronavirüse yakalanmış, bir süre sonra ise hayatını kaybetmişti.

30 Aralık tarihinde Vuhan’da görevli Doktor Li Wenliang hastanedeki bir test sonucunu inceledikten sonra arkadaşlarını uyarmak için Çin’de sıkça kullanılan mesajlaşma programı Wechat üzerinden mesaj göndermişti.

Wenliang, Vuhan’daki bir balık pazarında çalışan yedi kişinin SARS benzeri bir virüs taşıdığını ve hastanede karantinaya alındığını öğrendi. Test sonuçlarını inceleyen 34 yaşındaki doktor bunun coronavirüs olduğunu söyledi ve arkadaşlarına tedbirli olmalarını gerektiğini belirterek uyarıda bulundu.

Ancak Çinli doktorun arkadaşlarına gönderdiği mesaj ekran görüntüsü olarak birkaç saat içerisinde sosyal medyada hızla yayıldı.

Olay sonrası ekran görüntüsünde ismi kapatılmayan doktor, üç gün sonra Vuhan polisi tarafından ifadesi alınmak üzere karakola çağrıldı.

Wenliang’ın ölümünden sonra Çin hükümeti ondan özür diledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz