Tiryaki: Türkiye siyasi partiler mezarlığına döndü

0
375

Geçmişte onlarca siyasi partinin kapatıldığını belirten HDP Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, Türkiye’nin bir siyasi partiler mezarlığına döndüğünü söyledi.

Yargıtay, Halkların Demokratik Partisi (HDP) hakkında inceleme başlattı. AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, dün yaptığı açıklamada Cumhur İttifakı’nın HDP’yi kapatmak istediklerini duyurdu. 

Özel bir inceleme yapıldı mı?

HDP Seçim İşleri Komisyon Üyesi ve Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, Yargıtay’ın HDP hakkında inceleme başlattığını haberlerden öğrendiklerini belirterek, “Bir haber yer aldı ama bu haberin doğru olup olmadığından bile emin değiliz. Resmi olarak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Anayasa Mahkemesi’ne başvurulmadıkça, bunun teyit edilecek bir bilgi olmadığını düşünüyoruz. Kaldı ki, Yargıtay siyasi partilerin bütün işlemelerini, evraklarını inceleyen kurumdur. Sürekli olarak siyasi partilerle ilgili incelemeler yapar ama siyasi partinin kapatılması için özel bir inceleme yapmış mı onu resmi olarak bilmiyoruz” dedi. 

Kobanê iddianamesi

Tiryaki, şöyle devam etti: “Yargıtay’ın HDP’nin kapatılması yönünde bir başvuru hazırlığı var mı bilmiyoruz. Var ise içinde Kobanê iddianamesi var mı bunu da bilmiyoruz. Ama Kobanê iddianamesinin ne olduğunu biliyoruz. Kobanê iddianamesinin içerisinde HDP MYK’nin 2014 yılı Ekim ayında atmış olduğu demokratik tepkiye çağrı yapan tweetler dışında hiçbir şey yok. Yani dolayısıyla o zamanın çağrısı ne bir şiddet çağrısıdır ne anti-demokratik çağrıdır. HDP’nin çağrısı, bir kentin, halkın yok edilmesine karşı, DAİŞ barbarlığına karşı yürüttükleri o direnişe destek çağrısıdır. 6-8 Ekim olaylarının HDP’li yöneticilerin aleyhine bir davaya dönüşmesi zaten akla ziyanken, şimdi HDP’nin kapatılması gerekçesi yapılması da çok anlamsız olur.” 

‘Parti kapatmak çözüm değil’

Tiryaki, geçmişte onlarca siyasi partinin kapatıldığını hatırlatarak, Türkiye’nin bir siyasi partiler mezarlığına döndüğünü söyledi. Tiryaki, “Fakat parti kapatılmalarının hiçbir şekilde çözüm olmadığını, o seçmenlerin ve siyasi düşüncenin tekrar başka bir adla veya başka bir biçimde yaşadığını hepimiz biliyoruz. Yani bir siyasi partiyi kapattığınız zaman, o siyasi partiye oy veren milyonlarca insan buharlaşıp başka yere gitmiyor. Dolayısıyla hangi amaçla yapılırsa yapılsın, bir siyasi partinin kapatılması hiç kimseye isteyeceği sonuç doğurmuyor” dedi. 

‘İktidar yargıtay’ı harekete geçirdi’ 

AKP’nin kuruluşundan itibaren siyasi partilerin kapatılmasına karşı olduğunu belirten Tiryaki, “Peki siyasi partilerin kapatılmasına karşı çıkan AKP, bugün nasıl bu noktaya geldi? Cahit Özkan’ın dün yaptığı açıklamaya kadar AKP adına söz kuran hiç kimse, açıkça siyasi partilerin kapatılması, HDP’nin kapatılması gerektiğini söylemedi. İlk kez resmi olarak bu açıklıkta Cahit Özkan dile getirdi. İktidarın küçük ortağı çok açık bir şekilde ‘HDP kapatılsın’ gibi hamasi nutuklar atıyordu ama bunun gerçek anlamda siyaseten de hukuksal olarak bir karşılığı yoktu. Fakat bütün bu söylemlerin bir biçimde Yargıtay Başsavcılığı’nı da hareket geçirdiği anlaşılıyor” diye belirtti. 

‘HDP’nin kapatılması istediği sonucu doğurmayacak’

HDP’nin kapatılmasının kimseye istediği sonucu doğurmayacağını vurgulayan Tiryaki, sözlerini şöyle sürdürdü: “HDP yürüttüğü yasadışı bir faaliyet olduğu için, hukuka aykırı bir faaliyeti olduğu için bu inceleme başlatılmış olamaz. Eğer Yargıtay Başsavcılığı gerçekten bir inceleme başlattıysa, bu bir siyasi tazyikle olmuş olmalı. İktidarın büyük ortağı ilk kez, küçük ortağı da uzunca bir süredir bu sözleri söylüyorsa, ortada artık hukuksal bir süreçten bahsedemeyiz. Yargıtay Başsavcılığı’nın inceleme başlatması sonrasında Anayasa Mahkemesi’ne başvurması, HDP’nin kapatılması anlamına gelmiyor. Kuşkusuz bu kararı verecek olan AYM. Biz HDP olarak uzunca bir süredir böyle bir dava açılmayacağını düşünüyorduk. Açılsa bile AYM’nin böyle bir karar vermeyeceğini düşünüyorduk, düşünmeye devam ediyoruz. Nedeni de HDP’nin kapatılmasını hukuksal olarak haklı kılacak hiçbir neden yok. Bu talebin kendisi siyasi bir talep, yoksa bir dayanağı yok. Bu siyasi anlayış, siyasi bakış, HDP’nin temsilcisi olduğu Türkiye için demokrasi ve barış siyaseti yapmaya devam edecek. Seçmenlerimizin de HDP’ye gönül verenlerin de bundan hiçbir kuşkusu olmasın. Kaldı ki böyle bir girişim karşısında HDP’nin seçeneksiz olmadığını hiç kimse aklından çıkarmasın.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz