TJA: İktidar barışın ve özgürlüğün sesini katletmiştir

0
943

TJA, ölüm orucunun 288’inci gününde yaşamını yitiren Grup Yorum üyesi Helin Bölek’e ilişkin yayınladığı açıklamada, “Helin’in yaşamından birinci derecede sorumlu ve ve Helin Bölek’i korumakla yükümlü olan iktidar, bugün bir kez daha bu coğrafyada barışın ve özgürlüğün sesini katletmiştir” dedi.

Tevgera Jinên Azad (TJA), ölüm orucundaki Grup Yorum üyesi Helin Bölek’in eyleminin 288’inci gününde yaşamını yitirmesine ilişkin açıklama yayınladı. Halkların ortak yaşam sesinin temsilcisi olan Grup Yorum’a karşı iktidarın susturma, baskılama politikalarının her dönem devam ettiğine dikkat çeken TJA, AKP-MHP iktidarının 2015 yılından bu yana Grup Yorum üyelerine yaşam hakkı dahi tanımayacak noktada saldırılarda bulunduğunu ve bu saldırılarına devam ettiğinin altını çizdi.

TJA açıklamanın devamında şunları kaydetti:

“Grup Yorum’a yönelik konser yasaklarının kaldırılması, grubun üyeleri hakkındaki arama kararlarının iptali ve İdil Kültür Merkezi’ne yönelik baskılara son verilmesi talebiyle İbrahim Gökçek ve Helin Bölek’in 288 gündür sürdürdükleri açlık grevi direnişi devam ederken bugün Helin Bölek’in yaşamını yitirdiğini öğrendik. Siyasi iktidarın istediği anda yerine getirebileceği bu talepler karşısında çözümü değil şiddeti ve çözümsüzlüğü tırmandırmayı tercih etmesi, nasıl bir düşmanlık ve kinle hareket ettiklerinin açık ifadesi olmuştur. Helin’in yaşamından birinci derecede sorumlu ve ve Helin Bölek’i korumakla yükümlü olan iktidar, bugün bir kez daha bu coğrafyada barışın ve özgürlüğün sesini katletmiştir.

‘Helin halkların mücadelesine ışık olmuştur’

Helin’in katliamından sorumlu olanlar, kadın düşmanı politikalar ile şarkıları, türküleri, yasaklayanlar; adil yargılanma ve özgür sanat yapma talebine sessiz kalanlardır. Helin, karanlığa mahkum edilmek istenen halkların ve kadınların mücadelesine ışık olmuş; yasakçı ve tekçi zihniyetle mücadele kararlılığını göstermiştir. Kadın düşmanı tekçi ve yasakçı zihniyet bilsin ki bu topraklarda özgür yaşamı inşa edene dek mücadeleye devam edeceğiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz