TJA: Kadınları direniş mevzisi alanlarda buluşmaya davet ediyoruz

0
681

TJA, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, tüm kadınları ‘direniş mevzisi alanlarda buluşmaya’ çağırdı

Özgür Kadın Hareketi (TJA), 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne ilişkin yazılı açıklama yaptı. Ortak mücadele vurgusunun yapıldığı açıklamada, “AKP- MHP hükümeti kendini ayakta tutma politikaları olarak derinleştirdiği kadın ve emek düşmanlığıyla içeride ve dışarıda gelişen savaşın mağduriyetlerinden, emekçi katliamlarından yüzde bin 400 artan kadın katliamlarından, vakıf ve yurtlarda gerçekleştirilen sayısız çocuk istismarının sorumlusu ve ortağıdır. Topyekun bu saldırılara karşı en temel güvencemiz örgütlü olmak, dayanışmak ve direnmektir. Bu nedenle bizler bu yıl 8 Mart’a ‘Kadınlar direnişi örgütlüyor, özgürlüğe yürüyor’ şiarıyla giriyoruz” denildi.

Açıklamasının devamında şu ifadelere yer verildi: “On yıllara varan görkemli mücadele tarihimizin oluşturduğu kazanımlar Kobanê, Şengal, Minbiç’de gelişen kadın devrimi ile kendisini üst bir aşamaya taşırmıştır. Ortadoğu’da özgür yaşama ve demokratik sistem gelişiminde önemli bir irade ve örgütlülük ortaya koyan kadınlar öncülüğünde biçim kazanacaktır. Bu başarının en temel nedeni, Ortadoğu’da özelde Kürdistanlı kadınlar şahsında kadınlık gerçeğinin bir cins olmanın da ötesinde komünal-demokratik toplum değer yargıları yoluyla direnmesidir.
Kürdistan’da kadın özgürlük sorunu Kürt halk önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın özgürlük felsefesi ve politikasıyla toplumsal özgürlüğün merkezine yerleştirilmiş ve evrensel özgürlük amacıyla birleştirilmiştir. Kadın özgürlük mücadelesi bu topraklarda toplumun kendi kökleri üzerinde güncelleştirilmesi, Rojava devrimi ile önemli bir aşamaya ulaşmıştır”

‘Enternasyonel ruhla…’

“Clara’lardan Rosa’lara Saralardan Sêvêlere Hevrin Xelef’e; direniş geleneğimizle zindan yoldaşları olarak içeride dışarıda her nerede olursak olalım tecridi kırmaya, katliamlara, inkar ve imha politikalarına karşı mücadelemizi yükselterek büyütmeye devam ediyoruz. Tecrit ve faşizme, cinsiyetçiliğe karşı boyun eğmedik, yaşamın her alanında örgütlenme kararlılığıyla çalışmalarımızı sürdürmeye devam ettik.

Krizli Ortadoğu coğrafyasında köhneleşmiş kapitalist moderniteye karşı yükselen kadınların komünal değerlerini sahiplenme mücadelesi bizler açısından da umut, coşku ve moral yaratmakta. Bu gerçeklikle enternasyonel kadın ruhu ile tüm kadınları, kadın ve halk düşmanı iktidarlara, eşitsizlikten nemalanan patronlara, kadınların tarihsel kazanımlarına göz diken gericilere, katilleri, taciz edenleri koruyanlara karşı, kendi köklerimizden yola çıkarak özgür yaşamı inşa etmeye, ortak mücadele ağı yükseltmeye, 8 Mart’ta direniş mevzisi alanlarda buluşmaya davet ediyoruz.”

Kaynak: MA

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here