TJA ve Rosa Kadın Derneği’nden Gülistan Doku ve siyasi tutsaklar için eylem

0
839

TJA, Kovid-19 salgınının cezaevlerinde yayılmadan önce tutsakların tahliye edilmesi için #HayatEveSığarZindanlaraSığmaz hastagh’ı ile sosyal medya eylemine bugün de devam edeceğini kaydederken, Rosa Kadın Derneği de “GülistanDoku87GündürNerede” etiketiyle eylemde olacak.

Türkiye’de yayılmaya devam eden Koronavirüsü (KOVID-19) cezaevlerinde bulunan tutsaklar için tehdit oluşturmaya devam ediyor. Cezaevlerinde sosyal izolasyonun ve mesafe kuralının mümkün olmaması, tutsak ailelerini de tedirgin ediyor. Sosyal medya üzerinden başlatılan birçok hastagh ve imza kampanyası ile tutsakların tahliye edilmesi talebi dile getiriliyor. Adli suçları kapsayan af ve tahliye kararının siyasi tutsakları kapsamaması ise toplumda tepki görmeye devam ediyor.

Tutsaklar için sosyal medya eylemi yapılacak

Tevgera Jinên Azad (TJA), birçok siyasi parti ve sivil toplum örgütleri günlerdir devam ettikleri sosyal medya eylemini bu akşam da sürdürecek. saat 20.00’da sosyal medyada “#HayatEveSığarZindanlaraSığmaz” etiketi ile Adalet Bakanı’na çağrıda bulunulacak.

Ayrıca infazda eşitlik talebi ile Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED) öncülüğünde başlatılan imza kampanyasına dikkat çekmek için ise “#birmilyonimza” etiketi ile de sosyal medya paylaşımları yapılacak.

Rosa Kadın Derneği Gülistan için sosyal medyadan seslenecek

Dersim Üniversitesi Çocuk Gelişimi 2’nci sınıf öğrencisi Gülistan Doku, 5 Ocak tarihinden bu yana kayıp. Dersim’de tüm arama kurtarma çalışmalarına karşın bulunamayan Gülistan’ın akıbeti sorulmaya devam ediyor. Diyarbakır’da bulunan Rosa Kadın Derneği, sosyal medyada yaptıkları bir açıklama ile saat 18.00’da kayıp Gülistan için yapacakları eylemi duyurdu. Açıklamaya göre akşam saat 18.00’de “GülistanDoku87GündürNerede” etiketiyle sosyal medya eylemi gerçekleştirecek olan kadınlar, Gülistan’ın akıbetini bir kez daha soracaklar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here