TJK-E: Şengal’e sahip çıkalım

“Bugün bu mücadeleye minnet borcumuzu ödemenin, Şengal’e sahip çıkmanın zamanıdır” diyen TJK-E, “Başta Kürt kadınları, Kürt halkı olmak üzere tüm demokratik kamuoyunu, kadın hareketlerini Şengal’in iradesine sahip çıkmaya çağırdı.

Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E), Irak hükümetinin Şengal’deki Êzidî halkına yönelik tehditlerine ve saldırı yapma ihtimaline karşın yazılı açıklama yaptı. 

Yapılan yazılı açıklamada şunlara dikkat çekildi:

“İnsanlığın beşiği olarak tabir edilen Mezopotamya’nın, Ortadoğu’nun en kadim merkezlerinden Şengal, tarih boyunca egemenlerin; halkları, kültürleri, inançları, kadını boyunduruk altına almayı hedefleyen sistemin temel hedeflerinden biri haline gelmiştir. Bu yönelim tarih boyunca Şengal halkı üzerinde 72 fermanla hayata geçirilmiş; bu fermanlardan sonuncusu 2014 yılında, sistemin en karanlık yüzü DAİŞ eliyle yaşanmıştır. Binlerce Êzidî katledilmiş, on binlercesi göç ettirilmiş, yüzlerce Êzidî kadını kaçırılmış, 21. yüzyılın en utanç verici konusu olarak köle pazarlarında satışa çıkarılmışlardır. Hala bu kaçırılan kadınların birçoğunun akıbeti dahi aydınlatılamamıştır. 

ŞENGAL REVA GÖRÜLENİ TERSİNE ÇEVİRDİ’

Ancak önceki fermanlardan farklı olarak bu ferman, Êzidîlerin, Şengal halkının tümüyle tarihten silinmesini hedeflemesine rağmen Kürt özgürlük savaşçılarının, kadınların ve Şengal halkının ortak mücadelesi sadece DAİŞ’in yenilgisiyle sonuçlanmamış, tarihin seyrini değiştirmiştir. Son 7 yıldır Şengal halkı kendi sistemini kurmuş; güvenlik-idari-toplumsal-sosyal alanlarda kendi iradesiyle kendini yönetir duruma gelmiştir. Bu durum elbette egemenleri, sistemi rahatsız etmiştir. Onların gözünde halklar ve kadınlar hep fermanlarla, katliamlarla, bastırılmayla, sindirmeyle anılmak durumundayken, Şengal halkı bunu tersine çevirmiştir. Bu nedenle saldırılar yeni bir boyut kazanmış, Şengal’in özerk yönetimi hedeflenmektedir. Geçtiğimiz aylarda görünürde Bağdat-Hewlêr arasında sağlanan, ama arka ve daha geniş planda Türk devletinin de içinde olduğu uluslararası güçlerin içinde yer aldığı anlaşma bu kapsamdadır. 

‘YENİ FERMANLARA KAPI ARALANIYOR’

Anlaşma ardından başta Şengal Özerk yönetimi olmak üzere, Êzidîler, Kürt halkı ve kadınları Şengal halkının iradesinin göz önünde bulundurulmadığı hiçbir antlaşmayı kabul etmediklerini açıklamış buna karşı eylemler yaparak taleplerini ve seslerini duyurmuşlardır. Ancak bugün bir kez daha Şengal halkının yaşadıkları, ortaya koyduğu irade beyanı, büyük bedeller sonucu yaratılan özerk sistemi görmezden gelinerek, asayiş güçlerinin Irak hükümetine teslim edilmesi dayatmasında bulunulmaktadır. Bu dayatmayı yeni fermanlara kapı aralama, yeni bir işgal saldırısına onay ve davet olarak gördüğümüzü belirtmek istiyoruz. 

ŞENGAL’İN İRADESİNE SAHİP ÇIKAMAYA ÇAĞIRIYORUZ’

Bizler Avrupa Kürt Kadın Hareketi olarak, ne 72 fermanın tümünde bu kadim topraklara yaşatılanları, ne de son olarak DAİŞ saldırısında yaşanan insanlık trajedisini, kadınların yaşadığı acıları unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız da… Bu nedenle başta Irak Hükümeti, Kürt bölgesel güçleri ve tüm uluslararası güçleri Şengal’in iradesini tanımaya, Şengal yönetiminin diyalog çağrısına yanıt vermeye çağırıyoruz. 2014 yılında DAİŞ’e karşı mücadele veren Şengal’i, kadın savaşçıları tüm dünya tanıdı, konuştu, takdir etti, ilham aldı. Bugün bu mücadeleye minnet borcumuzu ödemenin, Şengal’e sahip çıkmanın zamanıdır. Başta Kürt kadınları, Kürt halkı olmak üzere tüm demokratik kamuoyunu, kadın hareketlerini Şengal’in iradesine sahip çıkmaya çağırıyoruz.

En Çok Okunanlar

İlgili Makaleler