TUAY-DER: Bağımsız bir sağlık heyeti İmralı’ya gitsin

0
722

Cezaevlerinde koronavirüs salgınına karşı yeterli önlemlerin alınmadığını belirten TUAY-DER, bağımsız sağlık örgütlerinin de içinde bulunduğu bir heyetin derhal İmralı’ya gitmesini istedi.

Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER), coronavirüs salgını nedeniyle cezaevlerinde yaşanan son duruma ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, bir çok cezaevinde hijyen kurallarının sağlanmadığı belirtilerek, “Koğuşlar düzenli olarak dezenfekte edilmiyor.

Hijyen malzemeleri eksik, havalandırma saatleri kısıtlı ve sıcak su düzenli verilmiyor” denildi.

 ‘CEZAEVLERİNDEKİ VAKALAR AÇIKLANSIN’ 

Açıklamada, Türkiye’de 20 Mart 2020 itibariyle 670 kişide koronavirüs tespit edildiği ve 9 kişinin hayatını kaybettiği anımsatılarak, cezaevlerinde coronavirüs tespit edilen herhangi bir tutuklunun olup olmadığına dair bilginin derhal Sağlık Bakanlığı tarafından kamuoyuna duyurulması istendi. 

 ‘BAĞIMSIZ BİR SAĞLIK HEYETİ İMRALI’YA GİTSİN’

 Açıklamada, tüm açık görüşlerin kaldırılması nedeniyle cezaevlerinde sadece telefon görüşmesi ile iletişim sağlandığı kaydedilerek, “Ancak İmralı Cezaevinde tutuklu bulunan Sayın Abdullah Öcalan ile 21 yıldır telefon görüşmesi yapılmadığı bilinmektedir. Telefon ile görüşme hakkının Sayın Öcalan ile İmralı’da bulunan diğer tutuklulara da tanınması, Sayın Öcalan ve İmralı cezaevinde bulunan diğer üç tutuklu ile görüşmek üzere bağımsız sağlık örgütlerinin de içinde bulunduğu bir sağlık heyetinin derhal İmralı adasına gitmesini talep ediyoruz” diye belirtildi. 

 ‘TÜM TUTUKLULARI SERBEST BIRAKIN’

 Yeni infaz düzenlemesinde siyasi tutuklu ve hükümlülerin bu yasadan faydalanmasının mümkün görülmediği belirtilen açıklamada, başta hasta tutsaklar olmak üzere tüm tutukluların serbest bırakılması istendi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here