Türk Devleti HTŞ çeteleri’ni Efrîn’e yerleştirdi

0
748

Efrîn’deki sivillere yönelik insanlık dışı uygulamalarını sürdüren işgalci Türk devleti ve çeteleri hak ihlallerine ve işgalini kalıcılaştırma çalışmalarına devam ediyor.

İşgalci Türk devleti ve çeteleri Şubat ayının son haftalarında Efrîn’in sınır hattına yerleştirilmek üzere uzunluğu toplam 400 metre olan beton blokları bölgeye sevk etti.

HTŞ ÇETELERİ EFRÎN SOKAKLARINDA DEVRİYE ATIYOR

İşgalci Türk devletinin Efrîn’deki sözde askeri polis olarak bilinen çete yapısının yerine bütün ülkelerin terör listelerinde yer alan Heyet Tahrir El Şam (eski adı El Nusra) çetelerini konuşlandırdığı ve çetelerin kent sokaklarında devriyeler attığı bildirildi.

Konuya ilişkin Efrîn’den yerel bir kaynak şunları belirtti: “İşgalci Türk devleti, ‘özgür polisler’ (askeri polis çete yapısı) üyelerini tüm dünyanın terör örgütü kabul ettiği El Nusra üyeleriyle değiştirdi. Sivillere yönelik katliam, zorla göç ettirme ve hırsızlıklarına doymayan Türk devleti ve çeteleri Efrîn’de güvenlik güçleri olarak El Nusra’yı devreye koydu. El Nusra ne zaman vatandaşların güvenliğinden sorumlu oldu?”

LİBYA’YA GİTMEK İSTEMEYEN ÇETELER ­ÇIKARILIYOR

Öte yandan Efrîn’deki diğer yerel kaynaklar ise Türk devletinin Şubat ayında, Libya’ya gitmek istemeyen tüm çete üyelerinin silahlarını bırakması ve evlerine dönmesinin istendiği bir karar çıkardığını bildirdi.

Kaynaklar ayrıca Türk istihbaratı ve çetebaşlarının denetiminde Efrîn’den Libya’ya çete sevkiyatının her gün devam ettiğini, çete sevkiyatı için Efrîn’de özel büroların açıldığını kaydetti.

2019’un Aralık ayında da Türk devletine bağlı Hemzat, Cephe El Şamiye, Mutasem ve Şemal çete gruplarının, Libya’ya gitmek isteyen çetelerin kaydını yapmak için 4 ayrı büro açmıştı.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here