Türk infaz yasası siyasi, dini, etnik bir ayrımcılıktır!

0
655

Cenevre merkezli Dünya İşkenceyle Mücadele Organizasyonu (OMCT) Avrupa Seksiyonu, yaptığı yazılı açıklama ile Türk devletinin Covid-19 pandemisi nedeniyle tutuklulara yönelik çıkardığı yasa tasarısına sert tepki gösterdi.

‘SİYASİ, DİNİ, ETNİK BİR AYRIMCILIKTIR!’

Salgın nedeniyle mahkumların erken tahliyesini sağlayacak olan yasa tasarısının olumlu olduğunun ama yasadan siyasi tutukluların yararlandırılmamasının bir ayrımcılık olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “OMCT olarak, Türk hükümetini ve yasa koyucuları, insan haklarının bir gereği olarak bu süreçte mahkumlar arasında siyasi görüş, etnik, ırksal ve dini farklılıklar gözetmemeye çağırıyoruz” denildi.

‘CEZAEVİ ŞARTLARI TEHLİKEYE ATIYOR’

Türkiye cezaevlerinin 200 binden fazla tutukluyu barındırmayacak şekilde tasarlandığını belirten OMCT, şu andaki tutuklu sayısının var olan kapasitesinin çok üstüne olduğuna dikkat çekti.

OMCT, “Daha önce Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Konseyi (AK), hem cezaevlerinin aşırı kalabalık olması hem de cezaevi şartları konusunda Türkiye eleştirmiş ve bu noktadaki endişelerini dile getirmişti. Bugün, cezaevlerindeki bu kalabalık ve cezaevi şartları Covid-19 salgını nedeniyle mahkumların hayatını tehlikeye atıyor” dedi.

‘SİYASİLERİN YASADAN MUAF TUTULMASI… ’

“Covid-19 nedeniyle hazırlanan bu yasa tasarısından, terörle mücadele yasaları adı altında tutuklanan gazeteciler, siyasetçiler, insan hakları savunucuları dahil olmak üzere binlerce mahkûm faydalanamayacak” denilen açıklamada devamla şunlar ifade edildi:

“Ama iyi biliniyor ki, ‘terörle’ mücadele yasaları, gazetecileri, avukatları, siyasi muhalifleri ve insan hakları savunucuları susturmak için sistematik bir şekilde kullanılmıştır. Bu mahkumların erken şartlı tahliyeden muaf tutulması, mahkumlara karşı açıktan ortaya konulan ayrımcılığı teşkil edecektir. Durum böyle olunca, Türkiye Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Uluslararası Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi de dahil olmak üzere altında imzası olduğu uluslararası yükümlülükleri ihlal edecektir.”

TALEPLER

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’in Devletlere yaptığı, “siyasi mahkumlar, muhalifler ve yasal dayanak olmadan tutuklu yargılan herkes serbest bırakılmalıdır” çağrısının hatırlatıldığı açıklamada, Türk yetkililerine şu çağrılarda bulundu:

  • “Covid-19 salgının yayılmasından kaynaklı hızla artan tehlikeden kaynaklı, siyasi, etnik veya mesleki geçmişlerine dayanan çekinceler veya ayrımcılık olmaksızın mahkumları derhal serbest bırakın.
  • Erken tahliye gerçekleştirilirken tüm mahkûm gruplarına eşit muamele edilmeli.
  • İfade özgürlüğünden kaynaklı tutuklanan insan hakları savunucuları, gazeteciler ve siyasi mahkumları ve herhangi bir şiddet eylemi gerçekleştirmemiş siyasileri serbest bırakın.
  • Bunların dışındaki mahkumların cezaevi koşullarını düzeltin, farklı iletişim yolları kullanarak mahkumların cezaevi içindeki ve dışındaki fiziksel mesafelerinin azaltın, gerekirse modern teknolojiyle avukatlarına erişim sağlayın ve uluslararası standartlara uygun ayrım gözetmeksizin sağlık hizmetleri sunun.”

Açıklamada son olarak, Türkiye cezaevlerinin izlenmeye devam edileceğine vurgu yapılarak, halk sağlığı ve temel özgürlüklere saygı duyulması için harekete geçileceği ifade edildi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here