Türkiye’de son 11 yılda 2 bin 720 kadın katledildi

0
664
img

Türkiye’de son 11 yılda 2 bin 720 kadının katledildiğine dikkati çeken HDP Mardin Milletvekili Pero Dundar, kadına yönelik artan şiddetin, tacizin, katliamların araştırılması ve çözüm üretilmesi için Meclis araştırma önergesi verdi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Nuran İmir ve Pero Dundar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü kapsamında kadına yönelik şiddetin araştırılması için soru önergesi ve araştırma önergesi verdi. Dundar, kadına yönelik şiddet ile mücadelede daha etkin yöntemlerin kullanılabilmesi, şiddet ve cinayetlerin önlenmesi adına alınacak olan tedbirlerin neler olacağının etraflıca tartışılması, konu ile ilgili incelemelerin ve buna yönelik gerekli yasal düzenlemelerin yapılması amacıyla Meclis araştırma önergesi verdi. 

11 YILDA 2 BİN 720 KADIN KATLEDİLDİ 

Dundar, araştırma önergesinde şu gerekçelere yer verdi: “Nitekim Türkiye’de son 11 yılda; 2bin 720 kadın, eşleri, sevgilileri, babaları, abileri, ya da yakınındaki erkeler tarafından şiddet görerek hayatını kaybetmiştir. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun verilerine göre 2019 yılının ilk 6 ayında 214, sadece Ekim ayında erkekler tarafından 36 kadın öldürüldü, cinsel şiddet ve çocuk İstismarı ise artarak devam etmektedir. Kadınlara yönelik cinayetler katliam boyutlarına ulaşmışken, bu konuda alınan önlemler ve yaptırımlar ise son derece yetersiz kalmaktadır. Katiller yargıdan haksız tahrik indirimi alarak çok az cezalarla kurtulmakta ve öldürmek için cesaret bulmaktadırlar.” 

HDP’li İmir de, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.İmir, Türkiye’de sadece 1 Ocak- 20 Kasım tarihleri arasında Türkiye’de 302 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü ve 532 kadına ise şiddet uygulandığına dikkati çekti. İmir, Bakan Selçuk’un yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti: *Bakanlığınızın kadına yönelik şiddetin önlenmesi için yaptığı ve ya planladığı çalışmalar nelerdir? *Basına ve kamuoyuna yansıyan erkek şiddetine maruz kalarak öldürülen kadın sayısına ilişkin bir çalışmanız var mı? 2002 -2019 arasında iktidarınız dönemimde erkek şiddetine maruz kalarak öldürülen kadın sayısı kaçtır?

 *Bakanlığınıza bağlı kaç tane kadın sığınma evi bulunmaktadır? Şiddete uğrayıp kadın sığınma evlerinde kalan kadınların sayısı kaçtır? Bakanlığınız sığınma evlerinde kalan ve şiddete uğrayan kadınlara ne tür destekler sunmaktadır?

 *Bakanlığınızca şiddete uğrayan kadınlara bir hukuki destek sunulmakta mıdır? Karşı tarafın cezalandırılması için hukuki süreçler takip edilmekte midir?

 *Bakanlığınızın çalışma izni olmadan kaçak çalıştırılan taciz ve istismar ile karşı karşıya kalan yabancı mağdur kadınlar hakkında bir çalışması var mıdır?

 *Türkiye’de kadına yönelik şiddetin en yoğun yaşandığı iller hangileridir? Bakanlığınız buna dair bir araştırma yapmış mıdır? Yapmış ise nedenleri nelerdir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz