Türkiye’nin İdlib çıkmazında ki son durumu

0
633

Türk ordusunun yoğun asker, zırhlı araç ve ağır silah sevkiyatına rağmen Rus-Suriye ordusu ortaklığı ile yapılan İdlib operasyonu başarıyla devam ediyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep T.Erdoğan yönetimindeki Türk devleti, Rusya ve Suriye ordusunun birlikte yürüttüğü İdlib’i kurtarma operasyonunu durdurmak ve bu bölgeyi işgal altında tutan çetelerini korumak için yoğun askeri sevkiyat yaparken, Türk gözlem noktalarının bulunduğu stratejik Saraqip kenti, Suriye ordusunun kuşatmasında kaldı.

M5 ve M4 karayollarının üzerinde olması ve Türk devletinin himayesindeki Heyet Tahrir El Şam (HTŞ) çete grubunun işgalindeki İdlib’e 15 kilometre mesafesi nedeniyle oldukça stratejik bir önem taşıyan Saraqip kenti için bazı kaynaklar, kentin tümüyle alındığını belirtirken, bazı kaynaklar da kentin etrafının kuşatıldığı, Türk askerleri ve çetelerinin ablukada kaldığını belirtiyor. Bir haftadır yoğunlaşan Suriye-Rusya operasyonunda hedefteki Saraqip’i kaybetmemek için Türk ordusu 4 askeri nokta oluşturmuştu.

İdlib’e yönelik Suriye ordusunun 2019’un Aralık ayında başlattığı ve ‘İdlib Şafağı’ adı verdiği operasyon kolu çetenin işgali altında olan alanlarda çok hızlı bir şekilde ilerledi.

İdlib’i çevreleyen 12 ‘Türk gözlem noktası’ da bir bir Suriye ordusunun ablukası altına giriyor.  Önceki gün Tel Tuqan’daki gözlem noktası ve ardından önceki gece Saraqip’te Türk ordusunun son bir haftadan beri oluşturduğu askeri işgal noktaları Suriye ordusunun ablukasında kaldı. Daha önceki operasyonlarda Morek, Surman, Reşadin, Maar Hitat’teki askeri gözlem noktaları da bir bir Suriye ordusunun ablukasında kalmıştı.

Türk ordusundan silah sevkiyatı

Rus savaş uçaklarının yaptığı yoğun bombardıman desteği altında ilerleyen Suriye ordusuna karşı Türk ordusu zaman zaman top atışlarıyla karşılık verdi. Rusya nezdinde yaptığı tüm diplomatik girişimlerde boşa çıkan Türk devleti, Suriye’de çetelerinin denetimi altındaki işgal bölgelerine yoğun bir askeri zırhlı araç ve ağır silah gönderirken, bir yandan da Kürt nüfusunun yoğun olduğu Til Rifat’a topçu saldırısı yapıyor.

Öte yandan son haftalarda olduğu gibi dün de Türk ordusu İdlib’e zırhlı personel aracı, obüs topları ve zırhlı araçlar gönderdi.   Alınan bilgilere göre Türkiye’nin farklı birliklerinden TIR’larla takviye amaçlı gönderilen obüs ve zırhlı personel taşıyıcıları Hatay’ın Reyhanlı ilçesine geldi. Burada askeri personeller tarafından tırlardan indirilen obüs ve ZPT’ler, alınan geniş güvenlik önlemleri altında İdlib’deki gözlem noktalarına yönlendirildi.

Türkiye’nin üs kurduğu havaalanı bombalandı

Öte yandan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Suriye rejim güçlerinin dün sabah saatlerinde Türkiye’nin üs kurduğu İdlib’deki Taftanaz Askeri Havaalanı’nı bombaladığını duyurdu. SOHR açıklamasında ayrıca  TSK’ya ait tank, panzer ve ağır silahlardan oluşan 50 araçlık yeni bir konvoyun,  dün sabah Suriye’ye geçiş yaptığını kaydetti.

Rusya’dan farklı bir itiraf!

İdlib kentine yönelik operasyon,  Türk devleti ve çetelerinin aleyhine her geçen gün ivme kazanırken, Rusya’da şimdiye kadar kamuoyundan gizlenen bir olay itiraf edildi.  Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Ocak ayında çetelerin binden fazla saldırı düzenlediği ve bu saldırılarda Rus ve Türk askeri uzmanların öldüğünü söyledi. Bakanlık, Türkiye ve İran’la koordinasyonun süreceğini de açıkladı. Rus Dışişleri, Rusya ve Türkiye’nin Ocak ayı ortasında İdlib’de ‘ateş0kes’ sağlamaya çalıştığını ancak çetelerin etkinliklerini kabul edilemez derecede artırdığını ve ocak ayının son iki haftasında binden fazla saldırı düzenlediğini kaydetti. Saldırılarda ölen ve yaralanan Suriyeli askerlerin ve sivillerin sayısının yüzlerle ifade edildiğini belirten Bakanlık, Rus ve Türk askeri uzmanların trajik şekilde hayatını kaybettiğini açıkladı. Ancak bakanlık ölen uzmanların sayısı, nasıl öldüğü, isimleri ve rütbeleri hakkında ayrıntılı bilgi vermedi.

Kremlin Türkiye’yi suçladı

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan sonra Kremlin’den de bir açıklama geldi. Kremlin açıklamasında, “İdlib’de Türkiye’nin sorumluluk alanındaki militanlar, Suriye hükümet güçlerini ve Rus askeri altyapısını hedef almaya devam ediyor” denildi. Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Erdoğan arasında son yapılan görüşmede, “İki liderin İdlib konusunda kendi farklı endişeleri olduğunun görüldüğü” yorumu yaptı. Açıklamada, İdlib’deki durumu yatıştırmak için yeni bir Erdoğan-Putin görüşmesinin mümkün olduğu da belirtildi. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz