Türklerin ‘Albayrak’ ismini verdiği Şeyh Akil Tepesi’ni Suriye Ordusu ele geçirdi

0
639

Rusya desteğiyle bölgede hızla ilerleyen Suriye ordusu Halep’in kuzeybatısında yer alan ve TSK’ye ait gözlem noktasının da bulunduğu Şeyh Akil tepesinde kontrolü sağladı.

Bir zamanlar Türk’lerin biri Binbaşı 16 ölüsünü gösterdiği Suriye’nin El Bab kentinin girişinde bulunan Şeyh Akil Tepesi Suriye ordusu Rusya desteğiyle İdlib ve Halep kırsalında hızla ilerliyor. Dün Halep’in batısında yer alan birçok noktayı, 8 yıl aradan sonra kontrol altına almayı başaran Suriye ordusu, bugün de günlerdir hedef aldığı Halep’in kuzeybatısındaki Şeyh Akil tepesini ele geçirdi. Türkiye’ye ait bir gözlem noktasının da bulunduğu bölgede Suriye ordusu ile Türkiye destekli gruplar arasında sabah saatlerinde şiddetli çatışmalar yaşandı.

Rusya Kibeşin’i bombaladı

Rusya’ya ait savaş uçakları da Suriye ordusunun tepeyi ele geçirmesi için bölgenin hemen kuzeyinde bulunan Efrin Şerawa’ya bağlı Kibêşîn tepesini bombaladı. Kibeşin, Türkiye’nin “Zeytin Dalı Bölgesi” olarak adlandırdığı noktada yer alıyor ve burada Türkiye destekli paramiliter gruplar bulunuyor.

Bölgedeki yerel kaynaklar, Rusyaya ait savaş uçaklarının Şeyh Akil tepesinin ele geçirilmesinden sonra Daret İzze’yi de bombalamaya başladığını bildirdi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here