Tutsaklarda koronavirüs belirtisi

0
1321

Rize Kalkandere L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutsak olan Umut Savaş Koçyiğit, haftalık telefon görüşmesinde babası Ali Koçyiğit’le tabi tutuldukları hak ihlallerini paylaştı. Koçyiğit, kendilerinde koronavirüs (Kovid-19) belirtileri olmasına rağmen tedavi edilmediklerini aktardı.

“Grip mi olduk yoksa virüse mi yakalandık bilmiyoruz” diyen Koçyiğit, bir koğuşta 26 kişi kaldıklarını ve tümünde virüs belirtilerinin olduğunu dile getirdi. Koçyiğit, “Geçen hafta grip olan iki arkadaşımızın halen boğazları ağrıyor. Ben 3 gündür hastayım, bazı arkadaşlarımız 4, 5, 6 ve 7 gündür hastadır. 7 gündür hasta olan arkadaşımızı revire gönderdik. Ona, soğuk algınlığı demişler. Hiçbir şey yapmamışlar. Sürekli balgam atıyoruz. Balgamda kan da var. Ateş ve titremede var. Bilmiyoruz bize ne olduğunu, hastaneye gidip ne yapacağız. Burada bizle ilgilenmediler. Her gün sayım amaçlı 4 ila 5 gardiyan koğuşumuza giriyor” dedi.

Oğlunun ve tutukluların hayatlarından endişe duyduklarını ifade den baba Ali Koçyiğit, tutsakların; kanlı balgam atması, ateş ve öksürüğün kendilerini korkuttuğunu söyledi. Koçyiğit, “Çok ihmal var cezaevinde. Siyasi tutsakları resmen ölüme terk ediyorlar” diye belirtti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here