Tutuklu Solgun: Bizi ölüme terk ettiler

0
585

Kayseri Bünyan Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan Nazlı Solgun, 3 haftadır göz ve boğaz ağrısıyla denge bozukluğu yaşamasına rağmen hastaneye götürülmediğini ve 2 arkadaşıyla birlikte karantinada tutulduklarını belirterek, “Bizleri adeta ölüme terk etmişler” dedi.

Kayseri Bünyan Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan siyasi tutuklu Nazlı Solgun, cezaevinde yaşadıklarını aktardı. 3 haftadır 2 arkadaşıyla birlikte hasta olduğunu belirten Solgun, kelepçeli muayeneyi eleştirdiği için cezaevi doktoru tarafından muayene edilmediğini anlattı. 27 Nisan’da ailesiyle telefon görüşmesi yapan Solgun, 5 gündür karantinada tutulduklarını belirterek, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Koğuşta 3 kişi kalıyoruz. 3 haftadır hastayız. Görme noktasında sıkıntı yaşıyoruz. Bizi 22 Nisan’da kelepçeli bir halde tedaviye götürdüler. Kelepçeleri çıkarmalarını istedim; ama cezaevi doktoru kabul etmedi. ‘Muayene olacaksanız olun olmayacaksanız buradan çıkın’ dedi. Siyasi tutuklu olduğumu bildiği için kovdu. Ben de bu şeklide yapılan muamele ve yaklaşımı eleştirdim. Başgardiyan bu yüzden bana iki tutanak tuttu.”

TEST YAPTIRMIYORLAR

İhtiyaçlarının karşılanmadığını dile getiren Solgun, sürekli başgardiyanın hakaretlerine maruz kaldıklarını söyleyerek, “Hakaretlere maruz kalıyoruz hep. Bunun yanında göz körlüğü, boğaz ağrısı, halsizlik ve denge bozukluğu yaşıyoruz. Cezaevi savcısı ve müdürü bize koronavirüs testi yapılmasını istemiyor. Yaşadığımız sorunları ailemizle paylaşmamıza izin vermiyorlar. Bize insanlık dışı muamele yapıyorlar. 22 Nisan’dan bu yana karantinadayız. Bizi hala hastaneye götürmediler. Hapishane doktoruna gösteriyorlar sadece. Bizleri adeta ölüme terk etmişler” diye anlattı.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here