Ulusal birlik ruhuyla Newroz’a akmalıyız

0
1242

  

 

Ulusal birlik çalışmaları yürüten Kürt partilerinin katılımıyla ilk kez Newroz startı verildi. Newroz alanlarında Türkiye, Irak, İran ve Suriye’ye mesaj vereceklerini belirten Kürt partilerinin temsilcileri, ulusal birlik ruhuyla herkesi Newroz’a davet etti.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Azadî Partisi, Devrimci Demokratik Kürt Derneği (DDKD), İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA), Kürdistan Komünist Partisi (KKP) ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP-Bakur), “Ji bo azadî, yekîtî, demokrasî” ve “Demokrasi, adalet, özgürlük için” şiarıyla Newroz Bayramı’nın startını dün verdi. Newroz’un startı ilk kez Kürt partilerinin katılımıyla verildi. Kürt partilerinin genel başkanları, ulusal birlik ruhuyla yapılacak Newroz’a ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

AŞİTİ: BİRLİKTE HAREKET ETMEK ZORUNDAYIZ

Kürt siyasetinin farklı seslerinin ilk kez güçlü ve coşkulu bir şekilde Newroz’u karşılayacaklarını ifade eden Azadî Partisi Genel Başkan Ayetullah Aşiti, “Bugün Kürt partilerinin bir araya gelerek Newroz alanında vereceği mesaj aynı zamanda Kürtler arası birliğin kilometre taşıdır” dedi. Ulusal birliğe dikkat çeken Aşiti, “Bilindiği üzere her başlangıcın sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için sağlam bir temele ihtiyaç vardır. Bunun zahmetli bir yol olduğunu biliyoruz. Bu temelin atıldığına inanıyoruz. Kürtleri temsil eden tüm partilerde bu inanç ortaya çıktı. Artık bunu çok net bir şekilde görüyoruz. Kürtler arası birlik sağlanmadan mesafe kat edilmiyor. Kürtlerin kazanımlarının korunması ve temel talepleri arasında yer alan bir statüye kavuşmaları için tüm Kürt partileri birlikte hareket etmek zorundadır” ifadelerini kullandı.

Ortadoğu’da Newroz’un zulme karşı direnişin sembolü olduğunu hatırlatan Aşiti, “Newroz’un kutlu olmasından dolayı Ortadoğu halklarının tamamı sahiplenir. Tüm halkımız bu kutlu günde güçlü bir birliktelik ile Newroz’un kutlanacağı alana gelmelidir” şeklinde konuştu.

ÇİFTYÜREK: KÜRT KAZANIMLARINA SALDIRI VAR

Newroz’un her zaman Kürt halkının siyasetinde birlik mesajlarıyla yüklü olduğunu belirten KKP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, bunun nedenini ise şöyle anlattı: “Bir kere hem içeride hem dışarıda Kürt halkının kazanımlarına dönük dört sömürgeci devletin ittifak halinde bir saldırısı söz konusu. Sömürgeci devletler Kürtlerin statü elde etmelerini asla ve asla kabul etmediler. Planları, yönelişleri Kürtlerin elde ettikleri resmi ya da fiili (Güney Kürdistan resmi, Rojava fiilidir) bu statüleri Kürtlerin ellerinden almak için her türlü şeyi yapacaklar, yapıyorlar.”

HEM ESAD’A HEM ERDOĞAN’A MESAJ

Kürt meselesi konusunda yakın zamanda Türkiye ve Suriye devleti pozisyon değiştirdiğini ifade eden Çiftyürek, Newroz’da hem Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a hem AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mesaj vereceklerini belirtti. Çiftyürek, şunları söyledi: “Erdoğan Moskova’da Lavrov’a ‘Esadla görüştünüz mü’ diye sormadan önce, Esad Şam’da Erdoğan’a mesaj vermişti. Esad; ‘Suriye’de Kürt sorunu diye bir mesele yoktur’ diyerek Erdoğan’ın elini o zaman rahatlatmıştı. Bu net olarak görüldü ki, Moskova Antlaşması’yla Suriye ve Türkiye pozisyon değiştirdiler. Erdoğan, ‘Eğer İdlib’te geri adım atmazsa gövde üzerinden kelle kalmayacak’ dedi. Ama döndü, Suriye Arap Cumhuriyeti’nin isminin olduğu bir belgenin altına imza attı ve Suriye rejimini resmen tanıdı. Mesela İdlib olmasına rağmen ana gündem Rojava’dır. Bu nedenle Rojava’nın iki kıskaç arasında kalma ihtimali var.”

‘ROJAVA VE GÜNEY İÇİN ÖNEMLİ’

Burada açığa çıkan ve Federe Kürdistan Hükümeti’nin de net gördüğü şeyin, Rojava’nın statü elde etmesinin Federe Kürdistan için nefes alma borusu olduğunu ifade eden Çiftyürek, “Rojava içinde aynı şey söz konusu. Güney Kürdistan’ın bağımsızlığı Rojava için bir güvencedir. Dolayısıyla biri diğerinin varlık nedenidir. Biri diğerine stratejik derinlik katıyor. Bu anlamda kuzeydeki 2020 Newrozu, Güney Kürdistan ve Rojava siyasetinin yakınlaşmasını açısından önemlidir ve biz bunu bütün içtenliğimizle diliyoruz. Bu bakımdan iki parçada siyasi partilerimize çağrıda bulunuyoruz. Ayrılıkları geri plana itin, birleşin” şeklinde konuştu.

‘GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE KUTLAYALIM’

Halkın ulusal birlik konusunda tüm partilere baskı kurması gerektiğinin altını çizen Çiftyürek, birlik konusunda daha yolun başında olduklarını belirterek, şöyle devam etti: “Bu adım daha emekliyor. Henüz ayağa kalkmış değil. Yürümesi için çok emek gerekiyor. Siyasi partilerimize, kadrolarımıza, bizlere sorumluluk düşüyor. Halkımızı da sorumluluk düşüyor. Aydınlarımıza, analarımıza diyoruz ki; bizim partilerin üzerinde basınç uygulayın. Bu Newroz’da ki şiarımız ulusal birlik şiarı olmalıdır. Halkımız bu Newroz’a güçlü katılırsa, Türkiye Cumhuriyeti’ne mesaj verirler. Kürtler güçlüdürler, sahnededirler derler. Diğer mesaj ise dört devlete yönelik olur. ‘Kürtler dört parçada ayaktadırlar. Onların kazanımlarına göz dikersek bunun altında biz kalırız. Bu nedenle onları tanımak zorundayız diye bir sonuç çıkarırlar’ diye mesajı vermeliyiz. Bu anlamda 2020 Newrozu’nu güçlü bir şekilde kutlayalım.”

İttifakın hem partilere hem de Kürtlere motivasyon kaynağı olduğunun altını çizen Çiftyürek, “Mart ayı halkımız için hem sevinç hem de yas ayıdır. Biz ne yapıp edip halkımızın sevincini ön plana çıkarıp yaslarını azaltacağız. Yasımıza sahip çıkacağız ama dileriz ki Kürt halkı yeni Newrozlarda yeni yaslar görmez, yeni Halepçeler ve Afrinler yaşamazlar. Tüm halkımızı Newroz alanlarına bekliyoruz” diye konuştu.

KAMAÇ: TARİHİ BİR ÖNEME SAHİPTİR

Newroz’un Kürtlerin tarihinde önemli bir gün olduğunu dile getiren Özgürlük ve İnsan Partisi (PİA) Genel Başkanı Mehmet Kamaç ise “Her millet kendi özel günleriyle vardır. Bu Kürtler için de geçerlidir. Tarihte ilk defa ‘Newroza çağrı adı altında’ ulusal birlik çalışması yapan partiler tarafından böyle bir organizasyon yapılıyor. Bu anlamda bugün yaptığımız toplantıda Kürdistan’daki partilerin, hareketlerin içinde bulunduğu, hepsinin ortak akılla ortaya koyduğu bir çağrı metniyle, Kürdistan’daki bütün kesimleri, Kürtler açısından tarihi açıdan önemli bir yer tutacak olan Newroz gününe birlikte bir çağrı yapmış olmak tarihi bir öneme sahiptir” dedi.

ULUSAL KONGRE HÜVİYETİ

Ulusal birlik çalışmaların ulusal değerler etrafında yürütülen bir çalışma olduğunu vurgulayan Kamaç, “Newroz’da Kürtler ve Ortadoğu halkları için önemli bir gündür. Bu anlamda birlikte yapılan çağrının tarihsel bir anlamı var. 21’inci yüzyılın Ortadoğu’sunu konuşurken Kürtler açısından Newroz’u bir ulusal kongre hüviyetinde görüyoruz. 2020 Newroz’u da 21’inci yüzyılın başında Ortadoğu’da yeni bir yaşamı inşa etmenin yolu, birbirimizi anlamaktan, tanımaktan ve birbirimizle empati kurmaktan geçer. 2020 Newroz’u çok önemli bir adım. Bütün halkımızı, bütün halkları, inançları, ideolojik kesimleri, Kürdistan’ın tamamında Adana’da, Mersin’de İstanbul’da genciyle kadınıyla, yaşlısıyla her kesimi, Newroz alanlarına akmaya davet ediyoruz. Ulusal birliğin konuşulduğu böylesi bir zeminde 2020 Newroz’unun Kürtlerin dünyaya vereceği mesaj açısından çok önemli bir yere sahiptir. Herkesi 21 Martta alanlara Newrozu barış içinde, özgürlükleri dile getirerek, barışı dillendirerek kutlamaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here