Uzun Yürüyüş: Tecrite İzin Verme, Önder APO ile Özgürleş

0
624

21. yıldır tecrit altında olan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan için geleneksel olarak her sene yapılan Kürt ve enternasyonalist gençlerin Uzun Yürüyüş’ü Almanya’nın Saarbrücken kentinde bir miting ile sonlandırıldı.

8 Şubat gününden bugüne kadar çok sayıda şehirde yürüyen gençler, tüm provokasyonlara rağmen büyük bir kararlılıkla yürüyüşlerini 13 Şubat günü Saarbrücken’e kadar sürdürdü.

Siyasi parti ve kitle örgütleriyle görüşmeler gerçekleştirildi

6 gün boyunca ‘Tecrite İzin Verme, Önder APO ile Özgürleş’ şiarı ile yürüyen Kürt ve enternasyonalist gençler, yürüyüş esnasında bildiriler dağıttı, JXK/ YXK tarafından yol güzergahında bulunan Alman parti ve kurumları ziyaret edilerek, Halklar Önderi Abdullah Öcalan’ uygulanan ağır tecrit ve Uzun Yürüyüş’ün amacını içeren bir dosya sunuldu. Şehir merkezlerinde, çevrede bulunan Alman halkıyla zaman zaman tartışmalar yürütüldü ve Halklar Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride dikkat çekildi.

Tüm yasaklamalara rağmen Halklar Önderi Öcalan’ın posterleri açıldı

Yürüyüşün son gününde gençler 13 kilometre yürüdü. Europa Galerie’nin önünde toplanan gençler orada bir miting ile Uzun Yürüyüş’ün altıncı gününü sonlandırdı. Mitingde Almanya Kürdistanlı Topluluklar Konfederasyonu Eşbaşkanı Tahir Koçer, Saarbrücken DKTM Dış İlişki sorumlusu Dilan Akdoğan ve Genç Kadın Hareketi adına Viyan Botan konuşmalar gerçekleştirdi. Miting esnasında gençler baskılara, Almanya’nın uyguladığı kirli politikalara karşı ve yürüyüş boyunca yasaklanan Halklar Önderi Öcalan’ın bayraklarını açtı. Gençler bu şekilde tepkilerini ve Halklar Önderine olan bağlılıklarını ifade etti.

Konserle son buldu

Gençler mitingden sonra tren ile Saarbrücken’de bir salona geçti. Salon’da bir konser düzenlendi. Konsere Sanatçı olarak Hozan Cömert, Hozan Berbang ve DJ Pehlivan katıldı. Bunun yanı sıra Saarbrücken cocuk korosundan Botan’da etkinliğe katıldı. Konuşmacı olarak Tevgera Jinên Êzidî adına Zêro Ezidî, Saarbrücken DKTM Eş Başkanı Dexîl Îbrahim ve Tevgera Ciwanên Şoreşger adına Mervan Botan katıldı.

Avrupa Konseyi’ne yürünüyor

Halklar Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan devletlerarası komploya karşı 3 koldan devam eden Uzun Yürüyüş eylemleri, bugün Strasbourg’da buluşacak. Gençlik, enternasyonalistler ve İsviçre’den başlayan yürüyüşlere katılan Uzun Yürüyüş eylemcileri, bugün Strasbourg’da buluşarak Avrupa Konseyine bir yürüyüş gerçekleştirecek.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here