Van Newrozu: çözümün yolu İmralı

Van’da yüz binlerce kişinin katılımıyla kutlanan Newroz’da konuşan HDP Milletvekili Sezai Temelli, “Başka muhatap aramayın; çözümün yolu İmralı” dedi.

Van Kalesi eteklerinde yüz binlerce kişinin katılımıyla kutlanan Newroz coşkusu devam ediyor. Halk engeli aşarak kutlamalara katıldı. Binlerce kişinin iki noktadaki bekleyişi ise devam ediyor. Her geçen dakika kalabalıklaşan ve sonu görülmeyen kitle sık sık Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı “Bijî Serok Apo” sloganları atıyor.
Birçok kişinin ulusal kıyafetlerle katıldığı kutlamalar, Tertip Komitesi üyelerinin konuşmalarının ardından Sanatçı Azad Bedran’ın seslendirdiği şarkılarla devam etti. Hep bir ağızdan seslendirilen şarkılarla alandaki coşku zirveye ulaşırken, bir süre sonra Newroz ateşi yakıldı. Gençler ve kadınlar uzun bir süre ateşin üstünden atladı.

KADIN DÜŞMANLIĞI PROTESTO EDİLDİ

Newroz’da konuşan Van Star Kadın Derneği Başkanı Serap Güvenç, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine tepki göstererek, “Bin yıllardır kadınların yokluğu üzerine inşa edilmeye çalışan bu erkek egemen sisteme karşı her ne olursa olsun mücadele edeceğimizi söylüyoruz. Hayatımıza, emeğimize, kimliğimize yönelik saldırıların daha da arttığı böylesi bir dönemde mücadelemizi sürdürüyoruz, sürdürmeye devam edeceğiz” mesajı verdi.
Kutlamalarda cezaevlerinden Newroz’a gönderilen mesajlar da okundu.

‘BU HALK HİÇBİR ZORLUĞA BOYUN EĞMEZ’

Kutlamalarda konuşan bir başka ismi ise İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkanı Mehmet Kamaç oldu. Newroz’u kutlayan Kamaç, zorlu bir süreçten geçildiğini belirterek, “Bu halk hiçbir zorluğa boyun eğmez. Türkiye’de Kürt sorunu çözülmediği müddetçe kimse rahatlayamaz. Ey Saray! Zaman barış zamanıdır. Büyük barış için gelin konuşalım. 2021 Newroz’u sizin gidişinizin fotoğrafı olacaktır. Kürt halkının kimliğini, hukukunu tanımazsanız sizler gideceksiniz” dedi.

Daha sonra HDP Van Milletvekili Sezai Temelli sahneye çıktı. Yoğun bir ilgiyle karşılanan Temelli, şu mesajları verdi:

“Cezaevlerinde 115 gündür açlık grevinde olanlar, Türkiye’de Ortadoğu’da Kürt sorununun çözümü için tecride karşı direnenler var. Bugün cezaevlerinde siyasi tutsaklar var. Demirtaş, Kışanak var. Onların şahsında tüm siyasi tutsaklarımızın Newroz’u kutlu olsun. Islahat Planı’ndan Çöktürme Planı’na bizi bitireceklerini sandılar. Bizi bitiremezler, vardık, varız, var olacağız. Çöktürme Planı diye yola çıkanlar ülkeyi çökerttiler. Saldırmaya devam ediyorlar. Kürt düşmanlığından beslenmeye, savaştan beslenmeye devam ediyorlar. Onlar Çöktürme planı ile bu düşmanlıkla ayakta durabileceklerini sanıyorlar. İradesine sahip çıkan bu halk en güzel cevabı Van’da burada vermiştir. Hangi planı yaparsanız yapın bu halk size iradesini asla teslim etmeyecek. Onların ‘çöktürmesi’ bizim demokratik çözümümüz, onların savaş politikaları bizim se onurlu barış mücadelemiz, onların diktatörlük bizim ise Demokratik Cumhuriyet hayalimiz var. O plana da karşı çözüm diyoruz. Bunun için bu ülkeyi tecritleştiren zihniyete karşı sözümüz olsun. Bu tecrit bitecek.”

‘BAŞKA SENARYO ARAMAYIN, MUHATAP SAYIN ÖCALAN’DIR’

Temelli, şöyle devam etti: “Bu süreci başarıya ulaştırabilseydik ne savaş olacaktı ne de diktatör heveslilerinin yapmış olduğu zulüm. Kürt meselesinin demokratik çözümü, barışın yolu, Türkiye ve Ortadoğu’nun demokratikleşmesinin yolu İmralı’dan geçer. Bunu biz biliyoruz. Bunu devlet biliyor. Bunu Türkiye halkları ve tüm dünya biliyor. Bu mesele çözülmeden hiçbir meselenin çözülmeyeceğini o yüzden herkes bilir. Bu mesele muhatabı ile masaya oturularak çözülür. Başka senaryolar aramayın, bu işin muhatabı Sayın Öcalan’dır” dedi.
Kutlamalar Sanatçı Xecê’nin şarkılarıyla devam ediyor.

En Çok Okunanlar

İlgili Makaleler