Van’da 44. gün: Bu Herkesin Direnişidir, Borcudur

0
709

Demokrasi Nöbeti’nin 44’üncü gününde konuşan HDP Milletvekili Murat Sarısaç, direnişi herkesin sahiplenmesini istedi ve “Son muhteşem olacak” dedi.

Van’da kayyum gasplarına karşı başlatılan Demokrasi Nöbeti 44’üncü gününde devam etti. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İpekyolu ilçe binası önünde tutulan nöbete HDP’li milletvekilleri Murat Sarısaç, Musa Farisoğulları, Muazez Orhan, Barış Anneleri, TJA’lı kadınlar ile halk katıldı. “Direne direne kazanacağız”, “Eşbaşkanlık mor çizgimizdir” sloganlarının atıldığı nöbette HDP Milletvekili Murat Sarısaç konuşma yaptı.

‘BU HERKESİN DİRENİŞİDİR, BORCUDUR’

İktidarın Kürtlere, tüm halklara, kendisi gibi olmayan ve onun gibi düşünmeyen herkese yok etme politikasıyla yaklaştığını vurgulayan Sarısaç, bunu Türkiye’nin geleceğine dönük bir savaş olarak gördüklerini söyledi. Bunun için günlerdir sokaklarda direndiklerini dile getiren Sarısaç, “Bu direniş, evrensel ilkeler, insanlık vicdanı ve demokrasi gereği isteyen herkesin direnişidir. Kayyum atanmasına karşı direnmek; ‘Ben Türkiye sevdalısıyım’ diyen herkesin boynun borcudur.  Bu noktada biz buradan halkımıza, halklara, Türkiye’de barış, demokrasi umudu olan, gelecekle ilgili kaygısı olan herkesin bu kutlu, halklı ve meşru direnişte HDP ile birlikte yer almasını istiyoruz” dedi.

‘YALANCI ŞAHİTLER BİNAMIZIN ÖNÜNDE’

Van’da bulunan bazı STK temsilcilerinin Diyarbakır HDP il binası önündeki anneleri ziyaret etmesine ilişkin de konuşan Sarısaç, “O annelerin duygularını istismar etmek için kendi gayriahlaki politikalarına uygun bütün kişilikleri toplayıp oraya götürüyorlar. Ama bu durum onların ellerinde patladı. Çünkü samimi değiller” dedi.
Sarısaç, 2016 yılında Van Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanmasının ardından Eşbaşkan Bekir Kaya’ya Kobanê eylemleri ile ilgili bir dava açıldığını ve şu an görevde olan Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva’nın yalancı tanıklık yaptığını hatırlatan Sarısaç, “Bugün çok önemli bir sivil tolum kuruluşunun başkanlığını yapan bu şahıs yalancı şahitlik yaptı. Sayın Bekir Kaya’nın bu durumun soruşturmasını istemesiyle beraber bu kişi ilk söylediğinden vazgeçerek, ‘ben okumadan imzaladım’ şeklinde ifadesini değiştirdi. Buna rağmen geçen hafta mahkeme Kaya’ya beraat verdi. Şimdi bu şahıs Amed il binamızın önünde gidip annelerin duygularını hissettiğini, anladığını, onlarla birlikte olduğunu iddia ediyor” diye belirtti.
Sarısaç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kürtler ihanetçisini unutmaz. Ne devletin baskısı ne de hükümetlerin kendilerine uşak yaptığı insanlar da bizi yıldırabilir. Biz buradan net bir şekilde sesleniyoruz; biz hakikat için mücadele ediyoruz. Bu hakikat mücadelesi sonunda başarıya ulaşacaktır. Yani ne olursa olsun, son muhteşem olacak.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here