Van’da TUHAY-DER’e baskın

0
1262

Siyasi soykırım operasyonları kapsamında Van TUHAY-DER Şubesi’ne ve yöneticilerinin evlerine baskın düzenlendi. Baskında Eşbaşkan Seyfettin Ertaş’ın aralarında bulunduğu çok sayıda yönetici gözaltına alındı.

 

Sabah saatlerinde birçok adrese yapılan baskınlarda TUHAY-DER eşbaşkanları ve yöneticilerinin de aralarında olduğu 4 kişi gözaltına alındı.

Van’da sabah saatlerinde birçok adrese polisler tarafından baskın yapıldı. Van Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAY-DER) Eşbaşkan Seyfettin Ertaş, dernek yöneticisi Kinyas Başak ve derneğin önceki dönem eşbaşkanı Önder Soğukbulak’ın gözaltına alındığı öğrenildi.

Gözaltı gerekçeleri öğrenilmezken, gözaltına alınanların Van İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü belirtildi.

Yine Van TUHAY-DER binasını ablukaya alan polisler, binada 3 saat boyunca arama yaptı. Arama sırasında duvarda bulunan pankartlar indirilirken, derneğin içindeki eşyalar da dağıtıldı.

Kudret Temel de gözaltına alındı

Baskın sırasında evinde olmayan TUYAD-DER Eşbaşkanı Kudret Temel daha sonra çarşı merkezde gözaltına alındı. Kurdret ile birlikte gözaltı sayısı 4 yükseldi.

Baskının ardından dernek binasında basın toplantısı düzenleyen TUHAY-DER yöneticilerine, Halkların Demokratik Partisi (HDP) il ve ilçe eşbaşkanları ile yöneticilerin yanı sıra tutsak aileleri de destek verdi.

Toplantıda konuşan TUHAY-DER Sekreteri Suat Meşe, gözaltına alınanların bir an önce serbest bırakılmalarını istedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz