Wan’da şehadete ulaşan gerillanın kimliği açıklandı

0
51

HPG-BİM yaptığı yazılı açıklamada,  “27 Mayıs 2020 günü Wan Payizava’ya bağlı Nordiz bölgesinde düşmanla yaşanan şiddetli çatışma ve ardından gelişen hava saldırıları sonucunda değerli komutanımız Reşîd Serdar yoldaşımızın şehadete ulaştığı tarafımızca netleşmiştir” dedi.

Açıklamada devamla şu ifadeler yer aldı: “Bir hakikat arayışçısı olan ve yaşamın anlamını PKK’de bulduğunu ifade eden Reşîd yoldaşımız, tüm devrimci yaşamı boyunca Apocu militanlık ölçüleriyle yaşamayı esas aldı. Bunun için kendisini Rêber Apo’nun fikirleri, şehit yoldaşlarının anılarıyla besledi ve güçlendirdi. İşgal altındaki bir ülkede özgür yaşamın mümkün olmayacağının bilincinde olan Reşîd yoldaşımız, bunun için soykırımcı Türk devletinin ülkemiz Kurdistan’daki varlığına hiçbir zaman tahammül etmedi. Kürt çocuklarının özgür bir ülkede yaşamasının sorumluluğunu üstlenen ve bunun için mücadele etmekten çekinmeyen yoldaşımız, en kutsal babalık görevinin bu olduğunun bilinciyle hareket etti. Bu temelde durdurak bilmeyen ve bir an bile tereddüt etmeden mücadele eden Reşîd yoldaşımız, tüm halkımızın örnek alacağı Apocu bir militan olmayı başardı.

Şehadet yıldönümünde değerli Apocu militan Reşîd Serdar yoldaşımızı bir kez daha saygı ve minnetle anıyor, anısını yaşatacağımızın sözünü yineliyoruz. Bu duygularla başta Reşîd yoldaşımızın kızı Semira ve değerli ailesi olmak üzere tüm yurtsever Kurdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.”

Şehit gerillanın kimlik bilgileri şöyle verildi:

Kod Adı: Reşîd Serdar
Adı Soyadı: Mustafa Ertaş
Doğum Yeri: Wan
Anne – Baba Adı: Çiçek – Şehabettin
Şehadet Tarihi ve Yeri: 27 Mayıs 2020 / Wan

HPG-BİM, şehidin mücadele yaşamına ilişkin şu bilgileri verdi:

“Reşîd Serdar yoldaşımız Wan Payîzava’ya bağlı Nordiz bölgesinde yurtsever bir ailede dünyaya geldi. Kadim Giravî aşiretine mensup bir ailede doğup büyümesi nedeniyle Kürt kültür ve geleneğine bağlı bir şekilde yetişti. Büyük erkek çocuk olmasından dolayı kendisini tüm aile bireylerinden sorumlu hisseden Reşîd yoldaşımız, ailesine ekonomik anlamda katkıda bulunmak için küçük yaşta çalışmaya başladı. Yaşama dair arayışları bu süreçte başlayan yoldaşımız kapitalist sistem ile geleneksel toplumun dayattığı yaşam alışkanlıkları arasında kaldı. Aradığını her iki yaşam biçiminde de bulamayan Reşîd yoldaşımız, arayışlarını sürdürdü. Bir süre Kurdistan’da uzakta Türkiye metropollerinde yaşayan yoldaşımız, bu süreçte düşman gerçekliğini anlamaya başladı. Düşmanın halkımıza yönelik soykırım siyasetini yavaş yavaş bilince çıkarmaya başlayan yoldaşımız, en doğru yaşam biçiminin özüne bağlı kalmaktan geçtiğinin bilincine vardı. Bunun da doğup büyüdüğü topraklarda yani Kurdistan’da mümkün olabileceğine kanaat getirdi. Bu temelde Kurdistan’a dönen yoldaşımız, ailesinin istemesi üzerine evlendi. Her ne kadar bu evlilikle Reşîd yoldaşımızın özgürlük arayışları engellenmek istenmişse de yoldaşımız özgür yaşam arayışlarını sürdürdü. Bu temelde ilk olarak legal toplumsal çalışmalarda yer almaya başlayan yoldaşımız, halk gerçekliğimizi daha yakından anlamaya başladı. Düşmanın tüm saldırılarına karşı direnmekten vazgeçmeyen halkımızın duruşundan etkilenen yoldaşımız, mücadelesiyle halkımıza layık olmayı amaçladı. Bu nedenle mücadelesini büyütme kararı alan yoldaşımız belli bir süre milislik çalışmalarında yer aldı. Bu çalışmalardaki fedakarlığı ile öne çıkan yoldaşımız düşmana karşı gerçekleştirilen birçok çalışmada emek sahibi oldu. Çalışmalarda yer aldığı süreçte partimiz PKK öncülüğünde yürütülen özgürlük mücadelemizi yakından tanımaya ve anlamaya başlayan Reşîd yoldaşımız, arayışlarının cevabının Rêber Apo felsefesinde olduğuna kanaat getirdi. Bu nedenle Rêber Apo’nun çözümleme ve savunmalarını okumaya ve anlamaya başlayan yoldaşımız, mücadelesini daha da büyütmeye karar verdi. Şehîd yoldaşlarımızın kişiliklerini, halkımızın özgürlüğü için yaptıkları fedakarlıkları ve gözlerini kırpmadan şehadete ulaşmalarını öğrenen ve şahit olan yoldaşımız, özellikle Şehîd Kurtay Faraşîn – Abdulkerim Ertaş yoldaşın mücadelesinden çok etkilendi. Aynı zamanda düşmanın halkımıza karşı başta Bakurê Kurdistan olmak üzere kazanımlarının olduğu her alanda saldırı gerçekleştirmesi Reşîd yoldaşımızın mücadele azmini daha da güçlendirdi. Evli ve bir çocuğu olmasına rağmen kendisini halkımıza karşı sorumlu hisseden Reşîd yoldaşımız, tüm Kürt çocuklarının özgür bir ülkede yaşamayı hakkettiğini belirterek, insanca yaşanır bir ülke yaratmak için yüzünü Kurdistan dağlarına döndü.

Gerilla saflarına büyük bir iddia ve kararlılıkla katılan Reşîd yoldaşımız, efsanevi komutanlarımızdan Şehîd Reşîd Serdar’ın ismini alarak mücadele çizgisini de belirlemiş oldu. Şehîd Reşîd Serdar yoldaşın düşmana karşı duruşunu kendisine örnek alan yoldaşımız, Kurdistan’da düşmanın gölgesinin dahi barınmaması için mücadele etti. Ailesinden aldığı terbiye ve kültürü Apocu felsefe ile bütünleştirme imkanı bulan Reşîd yoldaşımız daha ilk günden itibaren olgun kişiliği ile tüm yoldaşlarının saygısını kazandı. Kısa sürede kişiliğinde önemli gelişmeler yaratmayı başaran Reşîd yoldaşımız, Özyönetim Direnişi sürecinde Şehîd Demhat Faraşîn yoldaşla birlikte Wan alanında direnişin örgütlenmesinde yer aldı. Mücadelesiyle Sûr, Cizîr, Nisêbîn ve daha birçok yerde sürdürülen direnişe cevap olmak istedi. Yer aldığı çalışmalarda disiplinli çalışma tarzıyla öne çıkan yoldaşımız, birçok kritik çalışmanın başarıya ulaşmasında emek sahibi oldu. Yaklaşık iki yıl boyunca Wan alanında başarılı bir pratiğin sahibi olan Reşîd yoldaşımız daha sonra bazı çalışmalar için Medya Savunma Alanları’na geçti.

Medya Savunma Alanları’nda partimiz PKK’yi daha yakından tanıma imkanı bulan yoldaşımız, PKK’yi büyük bir başkaldırı, isyan ve yeniden doğuş olarak tanımladı. Bunun için Apocu bir militan olarak kendisinin PKK’nin bu özelliklerini kişiliğinde temsil etmesi gerektiğini düşündü. Bu temelde yoğunlaşmalarını derinleştiren Reşîd yoldaşımız, aktif bir katılımın sahibi oldu. Kendisini kadın özgürlük ideolojisinde de derinleştirmeyi amaçlayan yoldaşımız, yoldaşlarıyla yürüttüğü tartışmalarla ve okuduğu Önderlik perspektifleriyle sistemin kişiliğinde yarattığı erkek egemenlikçi anlayışlarla mücadele etti.

Yüzü her zaman Bakurê Kurdistan’a dönük olan Reşîd yoldaşımız, bölge komutanlığı görevi ile bir kez daha yüzünü Bakurê Kurdistan’a döndü. Yine doğup büyüdüğü ve coğrafyasını tanıdığı Nordiz bölgesine geçen yoldaşımız, şehit yoldaşlarının anısına bağlılığın gereği olarak yer aldığı çalışmaları daha da geliştirip büyüttü. Wan alanında düşmana karşı gerçekleştirilen birçok eylemde yer alan ve emek veren Reşîd yoldaşımız, fedakar ve cesur kişiliği ile birlikte çalıştığı tüm yoldaşlarının örnek aldığı Apocu bir militan oldu.

Reşîd Serdar yoldaşımız 27 Mayıs 2020 günü Nordiz’ın Koxan köyü civarında görevi başındayken işgalci Türk ordusuyla yaşanan çatışma ve ardından gelişen saldırıda son nefesine kadar fedaice savaşarak şehadete ulaştı. Yoldaşları olarak Reşîd yoldaşımızın Özgür Önderlik, Özgür Kurdistan hayalini mutlaka gerçekleştireceğimizin sözünü yineliyoruz.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz